Toyota İnsanların Hareketlerini Taklit Edebilen Robot Üretti

Toyota’nın robot sevdası bitmiyor. Ünlü şirket, insan hareketlerini bire bir taklit eden bir robot üreterek dikkatleri üzerine çekti.

Son zamanlarda robot teknolojisi konusunda çok büyük gelişmeler var. Toyota da sık sık yaptığı çalışmalarla bu gelişmelere destek oluyor. Ünlü şirket şimdi de operatörün hareketleriyle kondrol edilebilen, senkronizasyon altına alınabilen ve insanların hareketlerini sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde taklit edebilen bir yapay zeka geliştirdi.

Söz konusu insansı robot, üçüncü nesil insan robotu T-HR3 olarak tanımlanmaktadır.  Robotun bakış açısını gösterme amacıyla kameralar ile entegreli bir HTC Vive VR kullanılır. Robot 1.54 metre boyundadır ve ağırlığı 75 kilogramdır. Robotun geliştirilme amacı evde, tesislerde, şantiyelerde, felakete bölgelerinde ve uzayda insanlara yardım edebilmektir.

Özel eklem tasarımları ve bir yığın tork modülü kullanılan T-HR3, böylece operatörler tarafından kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Operatör robotun tüm gövdesini kontorl altına alabilmektedir.

Cevap bırakın