Toyota Sürücüsüz Araç Teknolojisi İçin Yeni Bir Atılım Yaptı

Ünlü otomotiv devlerinden Toyota, sürücüsüz otomobiller ile ilgili çalışmalarına ağırlık veriyor. Toyota, otonom sürüş ilgili yeni bir şirket oluşturdu.

Sürücüsüz otomobil teknolojisi geleceğin en önemli icatlarından biri olarak kabul ediliyor ve bunu bilen otomotiv devleri yatırımlarını da buna göre yapıyor. Toyota da bu şirketler arasında yer alıyor. Toyota şimdi sürücüsüz otomobil teknolojisini daha ileriye taşıyabilecek bir şirket oluşturdu. Söz konusu şirket, Toyota’nın başarılı ve fark yaratacak hamleler sergilemesini sağlamaya odaklanacak.

İşin pratik kısmındaki amaç ise sürücüsüz otomobillerin üretim tarafında tamamen uyumlu bir yazılım  geliştirmek. Bunu yapabilmek için Toyota şirketi kesenin ağzını açıyor. Çünkü 2.8 Milyar Dolar yatırım yapıyor ve yeni şirkette çalışması için 1000 kişi görevlendirecek. Elbette bunlarda ek bir maliyet oluşturacak. Şirketin patronu ise James Kuffner oluyor. Toyota’nın gelişim planları içerisinde önemli bir rol oynayan bu yeni şirketin otonom sürüş konusunda önemli buluşlar imza atacağı düşünülüyor.

Bu arada Toyota’nın sürücüsüz otomobiller ile ilgili daha önce de şirket oluşturduğunu, bu alanda ilerlemek konusunda çok net olduğunu belirtelim. Bakalım otomotiv devi önümüzdeki süreçte bu yatırımların karşılığını alabilecek mi ve teknoloji dünyasına neler kazandıracak?