Araçlarda Yağ Kaçağının Hafif – Ağır Kusur Durumu

Bu içeriğimizde araçlarda yağ kaçağının  muayenede hafif – ağır kusur durumunu nasıl oluşturduğuna, hangi durumlarda muayeneden aracın geçemeyeceğine değiniyoruz.

Bir aracın yağ kaçağı  durumu, kontrolü gerçekleştirmekte olan teknisyenin insiyatifine bırakılan hususlardan biridir. Muayene aşamasında yağ kaçağının boyutu, kaçağın nereden geldiği teknisyenler tarafından incelenip tespit edilmektedir. Eğer hafif kusurlu olarak belirlenirse araç muayeneden geçer ancak yağ kaçağı direksiyon sistemi, fren bölgesi veya süspansiyondan geliyorsa o halde ağır kusur olduğu belirtilerek tekrar kontrole getirilmesi istenir yani vize için onay verilmez.

Eğer aracınız ağır kusurlu olarak işlenirse o halde onarımını mutlaka en kısa zamanda yaptırmanız gerekir. 1 ay içerisinde yaptırdığınız taktirde tekrar ücretsiz bir şekilde muayeneye girme hakkınız vardır. 1 ayın sonunda ücretsiz muayene hakkını kaybedersiniz.

Aracın fiziki kontroller aşamasında park halinde iken yere damlayan yağ damlacıklarının renginden, aracın nereden yağ kaçırdığının tespit edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Örneğin açık kahverengi veya kırmızı tonlarında yağ kaçağı varsa sorun vites kutusundadır.

Contalar, hidrolik direksiyon sistemi hortumu, aks contaları en kısa karşılaşılan arızalanan parçalarıdır. Renk eğer sarı tonlarında veya yeşile dönükse soğutma sisteminde bir arızanın göstergesi olabilir. Radyatör, su pompası ve hortumların kontrol edilmesi gerekir.

Onarımı erkenden yaptırın

Yağ kaçağı olan aracı muayeneden geçirmek için mevcut kaçaklara geçici çözümler bulunabilir ancak bu sizin için de yararlı bir hamle olmaz. Aracın onarımını en kısa sürede yaptırmak daha büyük zararlar ve masrafların oluşmasını engelleyecek olan bir önlemdir.

Cevap bırakın