Aracın Fazla Yakıt Tüketmesinin Nedenleri

Bu yazımızda araçların fazla yakıt tüketmesinin sebeplerine değinmekteyiz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Günümüzde otomobillerin fiyatlarının çok yükselmesi durumu ve aynı zamanda akaryakıt fiyatlarında ciddi zamlar meydana geldi. Bunun üzerine bir de aracın fazla yakması durumu söz konusu olduğunda işin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini hissedebilirsiniz. Peki bir aracın fazla yakıt tüketmesine neden olan unsurlar nelerdir?

Sıfır bir araç alırken uzun yolda ve şehir içinde ne kadar yakacağına dair değerler belirtilir ancak söz konusu değerler genelde yakalanamaz. Yeni araçlarda her ne kadar eskisi kadar fazla rodaj dönemi bulunamasada yine ede alışma evresi mevcuttur ve fabrikada bu süreç minimize edilme çabasına girmiş olsada kullandıkça birbirine alışan bazı metal parçalar yer almaktadır. Aracın ortalama yakıt değerine ulaşabilmesi için teknik olarak ilk bakımına girerek sürecin tamamlanması gerekir.

Lastik Unsuru

Aracın fazla yakmasında lastik unsuru oldukça önemlidir çünkü mevsimine uygun olmayan lastikler kullanmak sürtünme durumunu artırarak enerjinin daha fazla harcanmasına neden olur. Bu da yakıt tüketim değerleri üzerinde olumsuz etkide bulunmaktadır.

Lastik seçimini hava sıcaklıklarına göre yapmak uygun olacaktır. Lastiğin diş derinliklerinin ise en az 3 mm olması veyahut kauçuk bir malzemeden yapıldığından lastik üretim tarihinin 4 seneyi geçkin olmaması gerekir.

Dizel motorlar benzinli motorlardaki gibi seri ve güçlü yapıda olmaz ve sürekli gaz ile fren yapmak yakıt tüketimini de artıracaktır. Bu yüzden hızlanmaları yavaş ve stabil yaparak aracı kullanırken motorun gücünü boşa harcamamaya özen gösterin.

Hız Yapmayın

Hız en başta güvenlik için tehlikelidir. Aynı zamanda karışım oranını artıracağından yakıt tüketiminin yüksek seviyelere çıkmasına neden olur. Otomobil motorlarında 14/1 normal karışım oranı olarak bilinirken yüksek hızlara ulaştığınız zaman 1 birim yakıt değeri 2-3 birimlere çıkar ve bu da yakıt sarfiyatını artırmakta olan bir unsur olarak sizi rahatsız eder. Bir aracı yüksek devirde kullanmak fazla yakmasına neden olur. Bunun yanında eğer klimaya ihtiyacınız yoksa kapalı tutmanız daha isabetli olacaktır.

Aracınız rölantide beklerken de yakmaktadır. Hatta özellikle motor soğuk ise normal kullanımdan daha fazla yakacaktır. Bu yüzden bir yerde beklerken motoru rölantide çalıştırmak yerine aracı stop ederek beklemeniz daha isabetli olacaktır. Bunun yanında araca soğuk havalarda olduğunuz yerden motorun ısınması için yüksek devirlerde gaz vermemelisiniz. Çünkü bu durum motora zarar verebilecektir ve yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Bakımları Yaptırın

Otomobilinizin az yakması için bakımlarını zamanında yaptırmaya özen gösterin. Tıkanan filtreleri, eski ve özelliğini yitirmiş yağları değiştirerek yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunun yanında özellikle benzinli araçlarda supap ayarını yaptırın. Bu ayarı yeni araçlar otomatik olarak yapabiliyor ancak eski nesil araçlarda manuel olarak yapılması gerekmektedir.

Manuel vitesli otomobillerde debriyaj baskı balatasının aşınması durumu motorun ömrünü etkiler. Yakıt tüketimine de olumsuz etkide bulunur.  Bu unsurlara dikkat etmek gerekir.

Cevap bırakın