Yokuşta Araba Kaldırma Yöntemleri

Yokuşta araba kaldırmak konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu rehber içeriğimiz size fayda sağlayabilir. İşte konuya dair detaylar…

Bir yokuşta araç sürmek genelde sürücülerin özellikle yeni başladıkları dönemde zorlandıkları bir husus olsada, hiçbir sürücü yokuşta trafik olmasını istemez çünkü bu sürekli olarak gaza daha fazla basmaları ve haliyle aracı daha fazla yormaları anlamına gelebilmektedir. Günümüzde yokuş kalkış desteği teknolojisi sunulsada sonuç olarak yokuşlu yollarda sürekli dur kalk yapmak sürücüyü yoracak ve strese sokabilecek bir unsurdur.

Yokuşta araç kaldırmak konusunda yeterince pratiği olmayan sürüler geri kaydırma yapabiliyor veya stop ettirebiliyor. Bazen bunu tecrübeli sürücüler de dalgınlıktan dolayı yapabiliyor. Bu da arkadaki arabaya çarpmalarına neden olabilecek bir unsur olup, bu gibi durumlara karşı yokuşta bir aracın çok yakınına girmeden onu takip etmek de gerekiyor.

Rampada araç kaldırmak konusunda garanti yöntem : El Freni

El freni kullanarak yokuşta kolayca araç kaldırabilirsiniz. El frenini çekip, kalkacağınız zaman sol ayağınızı debriyaja basarsınız. Vitesi 1 e takarsınız ve debriyajdan hafif ayağınızı çekerken el frenini indirip biraz sert ancak kontrollü bir şekilde gaza basarsınız. Bunu yaparken önünüzdeki arabaya dikkat edin. Ancak el freni ile yokuşta araba kaldırmanın direksiyon sınavında yasak olduğunu söyleyelim. Yani bu yöntemi sınavda iken denemeyin.

Fren ve Debriyaj Kavraması İle yokuşta Kaldırma

Araç çalışır durumdayken yokuşta beklediğiniz esnada frene ve debriyaj pedalına basın. Vitesi 1’e alın ve bu esnada debriyaja ve belli bir kuvvetle frene basılı tutmaya devam edin ve bırakmayın.  Ardından debriyajı yavaş yavaş bırakın ve bu sırada ayağınız hala frende olsun. Sağ ayağınız frendeyken sol ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan kaldırın. Bir anda bırakmayın çünkü araç stop edecektir. Araç titremeye başladığında ayağınızı tam o kıvamda tutmaya ve daha fazla çekmemeye özen gösterin. Araçtaki motor sesi değişimi ile kavrama noktası oluştuğunda sol ayağınız debriyaja o şekilde basılıyken sağ ayağınızla freni bırakın ve hemen gaz vermeye başlayın ancak gazı verirken de kontrollü bir şekilde vermeye dikkat edin. Eğer bu adımları doğru bir şekilde uygularsanız aracınızda önemli bir kayma olmadan kalkış yapacaksınız.

Cevap bırakın