Araçların Soğuk Havalarda Zorlukla Çalışmasının Nedenleri

Bu içeriğimizde araçların soğuk havalarda zorlukla çalışmasının nedenlerine değinmekteyiz. İşte detaylar…

Araçlar sayesinde ulaşım çok daha pratik bir hale gelmekte olup, kişilerin konforlu ve hızlı bir şekilde varacağı yere varmasını sağlar. Ülkemizde de araç kullanımı son derece yoğun olup, araçların özellikle kış aylarında korunabilmesi için bazı önlemler almak gerekir. Bunun nedeni araçların aşırı soğuklarda zarar görebilmesidir.

Araçların kış aylarında daha zor bir şekilde çalışabildiği bilinmekte olup, ciddi soğuklarda arabanın çalışmasında zorluklar meydana gelir. Soğuk havalarda araba motorları çalışmakta zaman zaman sıkıntı çekebilir. Her ne kadar son çıkan araçlarda bu sorunlara artık şahit olunmuyor olsada özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde eski model araçların oldukça yaygın olduğu düşünüldüğünde sorunun devam ettiği aşikardır.

Soğuk havalarda araçların zorlukla çalışmasıyla ilgili olarak ilk neden benzindir çünkü benzin, diğer sıvılar gibi soğuk havalarda daha az buharlaşır. Benzin kolayca buharlaşmadığından buji ateşlemesi de zor olur ve araç geç ateşleme sağlar. Motor yağı da soğuk havalarda kalınlaşabilmekte olup, katı ve kalın yağ formu nedeniyle araç doğru şekilde harekete geçmekte zorluk yaşar.

Araçların soğuk havalarda zorlanmasının bir diğer nedeni akü olup, aküden elektrik elde edilmesi soğuk havalarda yavaşladığından araç kendini hemen çalıştıramayabilir. Bu durumlarda aracın biraz daha ısınması gerekmekte olup, akünün hemen reaksiyon göstermemesi kimyasal reaksiyonların yavaşlaması nedeniyle söz konusu olmaktadır.

Cevap bırakın