Yarış Simulasyonlarında Yetenekli Olanlar Gerçek Yarışlarda Da Başarılı Olabiliyor

Yarış simulasyonlarında başarı elde edebilenlerin gerçek yarışlarda da başarılı olabildiğini biliyor muydunuz? Yeni makalemizde bu konu hakkında şaşıracağınız bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar başında oyun oynayanlar artık kendilerine bu yolda bir kariyer çizebiliyor. Örneğin e-spor kategorisi sayesinde oyuncular ciddi paralar kazanıp aynı zamanda eğlenebiliyorlar. Günümüzde Galatasaray gibi kulüpler dahi e-spor alanında resmi olarak bulunuyor ve oyuncuları kadrolarına transfer ediyor.

Öte yandan GT Academy isimli, Nissan ile Granu Turismo iş birliğinde ortaya çıkarılan televizyon programı epey dikkat çekmişti. Bu program, yarış simulasyonlarında başarılı olan oyuncuların gerçek birer pilot olabilmeleri için geliştirilmelerine yönelikti. Program kapsamında yarış simulasyonu oyuncuları gerçek yarış pistlerinde yarıştırıldı ve başarılı olma oranları dikkatlerden kaçmadı. Gerçekçi bir simulasyon oyununda yetenekli olan bir oyuncunun gerçek yarışlarda da başarılı olabildiği ortaya çıktı.

Günümüzde yarış simulasyonları son derece gerçekçi. Aynı zamanda yarış oyunlarını özel direksiyon ekipmanlarıyla da oynayabilmek daha gerçekçi bir yarış deneyimi ortaya çıkarıyor. Gran Turismo ve Nissan’ın yıllar öncesinde ilgisini çeken bu olay karşımıza GT Academy’i çıkarmıştı. GT Academy günümüzde çalışmalarına devam ediyor. Bir dönem NTV Spor’da da elemelerine dair bir program yayımlanmıştı. GT Academy kapsamında yarış oyunlarında yetenekli olan oyunculara gerçek yarış pistlerinde şans veriliyor.

Ancak tabii bu değerlendirmelerde oyuncunun sürücü ehliyetinin bulunması ve belli yollarda hız yaparak araç kullanması gibi kilit unsurlar bulunuyor. Hız yaparak  araç kullanmak deyince aklınıza akan trafikte kontrolsüz bir şekilde terör estirmek gelmesin. Oyuncuların oyun dışında da kendilerini yasal sınırlar dahilinde test edebilmesinden bahsediyorum. Fakat tabii bu hususlar aslında çok iyi yarış oyunu oynayan fakat evinde yeterli ekipmanı olmadığı gibi gerçek sürüş deneyimini de yaşayamayan gençlerin önünde büyük bir engel. Netice itibariyle keşfedilebilmek için gerekli ekipmanlara sahip olmak yani büyük paralar harcamak gerekiyor.

Günümüzde kaliteli, profesyonel sürüş deneyimine yakın deneyim sunan konsol ekipmanları bulunuyor ve hatta özel koltukları dahi var. Fakat bunları düşük gelirli veya orta gelirli ailenin çocuklarının kullanması maalesef mümkün değil. Yine de böyle bir hayali olan okuyucularımız kendisine fırsatlar yaratmak için yol arayabilir. Ancak bu yol akan trafikte süratli araç kullanmak olmasın. Örneğin kiralama yoluna gidilebilir veya eğlence merkezlerindeki cihazlardan yararlanılabilir.

Cevap bırakın