Twitter’dan Çok Takipçisi Olan Hesaplara Özel Yaptırım Geldi

Twitter ekibi, çok sayıda takipçisi olan fakat kendi içeriğini kendisi üretmeyen, eşzamanlı retweet ve beğeni kullanan sayfaları sonlandırma kararı aldı ve bunun neticesinde yüzlerce hesap kapatıldı.

Günümüzde sosyal medya kişiler için hem bir gelir kapısı hem de hobi aracı olmasıyla dikkat çekiyor. Çok takipçisi olan hesaplar doğru stratejilerle ek gelir elde edebiliyor fakat elbette çok sayıda gerçek takipçi elde etmek hiç kolay bir iş değil. Özellikle özgün ve farklı içerikler ortaya koymak büyük bir emek istiyor.  Bazı hesaplar bu emeği ortaya koymadan yükselmiş ve Twitter ekibi de bundan rahatsız oldu. Bunun neticisenide bu hesaplara karşı yaptırım uyguladı.

Çalıntı içerikli veya neredeyse tamamen retweet kullanan hesaplar Twitter ekibi tarafından askıya alındı. Aynı zamanda Twitter bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapıyor. Artık tweetdeckers yöntemi ile daha özel yaptırımlar olacak. Otomatik retweet yapan üçüncü tarafların platformdan uzaklaştırılması birincil hedefler arasında. Twitter API politikası ve ürün güvenliği hususunda spam paylaşıma karşı olan Twitter ekibi, sözcüsü aracılığıyla bunu her fırsatta dile getiriyor. Yoel Roth, geçtiğimiz günlerde spam paylaşım ile otomasyon yöntemlerinden yararlanılmasına izin vermediklerini açıklamıştı. Bu karara aykırı davranan kullanıcıların hesaplarının Twitter’dan çıkarılacağını da ifade etmişti.

Bir tweetin farklı hesaplarca eşzamanlı bir şekilde retweetlenip beğenilmesi, çalıntı içerikler kullanılması Twitter ekibini oldukça rahatsız ediyor ve platform kalitesini arttırabilmek adına uzun bir süre daha çalışmalar devam edecek gibi gözüküyor.