Twitter’da Artık Şiddeti ve Tacizi Desteklemek Yasaklanma Sebebi

Bugüne kadar pek çok yönden eleştirilen Twitter’ın aldığı belki de en yoğun eleştiri şiddet ve tacize karşı güçlü önlemler alamamasıydı. İşte Twitter ekibi bu konu ile ilgili önemli bir düzenlemeye gitti.

Alınan yeni karar ile birlikte artık Twitter özgürlükleri biraz kısarak daha husurlu bir platform haline bürünecek. Şiddeti destekleyen kişiler platformdan uzaklaştırılacak.

Profil fotoğrafında, biyografisinde ve kullanıcı adında şiddeti, tacizi destekleyen ifadelere yer verenler platformdan süresiz olarak uzaklaştırılacaklar. Öte yandan sivillere karşı yapılan tutumlara ayriyeten dikkat edilecek, taciz gibi unsurların önüne geçilmek hedeflenecek. Bu konuda gelen açıklamada tacize asla taviz vermeyeceğini dile getiren Twitter şaşkınlık yarattı. Jack Dorsey açıklamasında şiddet, nefret, taciz ile ilgili yaklaşık iki yıldır çalışma içerisinde olduklarını ifade etti. İki yıldır hazırlanan anti taciz kurallarının artık uygulamaya konulacağı belirtildi.

Öte yandan Twitter son zamanlarda doğrulanmış kullanıcı etkinlikleri ile de dikkat çekmişti. Mavi tik başvurularını kısa süreliğine askıya alan Twitter’ın bu konuda da kapsamlı bir düzenlemeye gideceği tahmin ediliyor.

Cevap bırakın