Günümüzün En Büyük Sosyal Medya Ağları

Bu yazımızda günümüzün en büyük sosyal medya ağlarına değinmekteyiz. İşte sosyal medyanın devleri…

Önceden insanlar çevresiyle uzaktan etkileşim kurmak istedikleri zaman ev telefonlarını kullanmakta idi. Zaman içerisinde farklı iletişim ve etkileşim metotları ortaya çıktı. Bunlardan birisi de sosyal medya etkileşimleri olup, arkadaşınız dünyanın bir ucunda bile olsa neler yaptığından haberdar olmanızı sağlamaktadır. Sosyal medya üzerinde kişilerin profilleri bulunmakta olup, insanların birbiriyle iletişim kurması için sosyal medya üzerinden mesajlaşması gibi unsurlar da mümkün olmaktadır. Peki günümüzün en önde gelen sosyal medya ağları nelerdir?

Pinterest

En büyük özelliği görsel paylaşım üzerine yoğunlaşan bir sosyal medya ağı olmasıdır. Resimleri içeriklere göre sınıflandırabilme yeteneği olan pinboard ile cazip fonksiyonlar sunan Pinterest üzerinde aynı zamanda alışveriş yapma özelliği de bulunmaktadır.

Snapchat

Kendi çektiğiniz bir video veya görseli bir arkadaşınızla veya diğer kullanıcılarla paylaşmanıza imkan tanıyan Snapchat, yüz milyonlarca aktif kullanıcıya sahiptir. Paylaşılan görüntüler alıcı tarafından izlendikten sonra otomatik olarak silinmekte olup, herkes tarafından görülebilir şekilde Hikayeler fonksiyonu da sunulmaktadır. Hikayeler özelliği çok sevilen bir Snapchat fonksiyonu olarak öne çıkmaktadır ve bu fonksiyon daha sonra pek çok sosyal medya ağına da entegre edilmiştir.

 LinkedIn

Sosyal medya ağlarından Linkedln, kariyer odaklı bir sosyal medya ağı olarak öne çıkmaktadır. Tecrübenizi ve mesleki becerinizi diğer kullanıcılara gösterebildiğiniz bir platform olup, kendi aranızda grup sohbeti yaparak bireysel bilgilerinizi de paylaşabilir, iş başvuruları yapabilir ve iş alanlarını yayınlayabilirsiniz.

Facebook

En köklü sosyal medya ağlarından biri olan Facebook, çok kalabalık bir üye sayısına sahiptir ancak son yıllarda özellikle gençler Facebook yerine daha farklı sosyal medya ağlarına yönelmiş durumdadır. Her şeye rağmen günümüzde 18 yaşın üzerindeki her 10 kişiden 7’sinde Facebook hesabının olduğu bilinmektedir. Facebook üzerinde geniş bir etkileşim kurabilir, arkadaşlarınıza mesaj atabilir, sesli çağrılar yapabilir, gruplara katılabilir, sayfalara üye olup paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Twitter

En büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, daha çok metinlere yer verilen tweetlerin yaygın olduğu, insanların daha çok düşüncelerini paylaştığı bir sosyal medya ağı olarak öne çıkmaktadır. Kullanıcılar tweet üzerinde yazı, görsel paylaşımları yapabilmektedir. Özellikle gündemde olan konular üzerine yoğunlaşmakta olan ve bu gündemde olan konular üzerine herkesin görüşlerini paylaştığı bir platformdur.

 Instagram

Özellikle son yıllarda aktif kullanıcı sayısında inanılmaz bir artış olan Instagram, daha çok görsellerin ön planda olduğu ve kısa videoların paylaşıldığı popüler bir sosyal medya ağıdır. Facebook yani yeni adıyla Meta tarafından satın alındıktan sonra daha da gelişen Instagram , özellikle görüntülerin düzenlenip, filtrelenip yayınlanması ile öne çıkmaktadır.

Cevap bırakın