Web 3.0 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde Web 3.0 ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya dair ayrıntılar…

İnternet günümüzde adeta hayatın merkezinde olup, pek çok işi internet üzerinden halledebiliyoruz. Günümüzde gerek iş, gerek eğitim amacıyla gerekse boş vakti değerlendirmek maksadıyla çok yoğun olarak kullanılan internet ağları, ilk olarak Web 1.0 olarak bildiğimiz sürümde çıktı ve bu internet ağı 1980’li yılların sonunda kendisini gösterdi.

Dönemine göre çok yeni olması nedeniyle nispeten daha az katılımcıya sahip olan Web 1.0 ağlarından sonra etkileşimli internet olarak tanımlanan Web 2.0 kullanıldı. Büyük bir heyecanla yaygınlaşması beklenen Web 3.0 ise özellikle Bitcoin dünyası ile son dönemde sürekli gündemde. Aslında 2004 yılından bu yana ara ara gündeme gelen Web 3.0, daha fazla finans dünyası ile gündemde olup, kripto para blok zincirinin interneti yeni evrimine ulaştırarak insanlığı Web 3.0’a ulaştırması bekleniyor. ”World Wide Web” açılımına sahip olan WWW internet ağının değişimi metaverse ile kesişmekte olup, Web 3.0 herhangi bir aracı olmadan bir bağlantıyı merkeziyetsiz olarak kurmaya imkan tanıyacak bir sistem sunuyor. Web 2.0’daki ”app” ismini alan uygulamalar Web 3.0 ile birlikte “dapp” ismini almakta. Böylece internette gezinebilmek için uygulamalar kullanılması yerine cüzdan mantığıyla çalışan dapp’ler kullanılacak ve bu durumda bir içerik üreticisinin ücretini, sadece üreticinin kendisi alacak yani ona aracı olan uygulamalar ve internet siteleri bundan kar sağlayamayacak.

Web 3.0, metaverse için bir alt yapı niteliğinde olacak. Metaverse için kullanılacak olan VR cihazların da Web 3.0’a geçiş dönemini hızlandırması bekleniyor.

Cevap bırakın