Windows Yapışkan Tuşlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Windows işletim sisteminde bulunan yapışkan tuşlar nedir? Nasıl kullanılır? İşte detaylar…

Bilgisayar platformundaki en çok kullanılan işletim sistemi Windows’ta özellikle oyuncular muhakkak yapışkan tuşlarla karşılaşmıştır. Çünkü yapışkan tuşlar klavyenizdeki Shift tuşuna art arda bastığınız zaman etkinleştirilebilir. Oyuncular da oyun içerisinde genellikle shift tuşunu sık sık kullandıkları için yapışkan tuşlarla da karşılaşmaktadırlar.

Tuşlara art arda bastığınızda bir bildirim alırsınız ve bildirimde Windows size yapışkan tuşları aktif etmek isteyip istemediğinizi sorar. Onayladığınız taktirde aktif edersiniz.

Yapışkan tuşlar nedir?

Ctrl, Alt, Shift gibi tuşlara basılı tutmadan da kısayolları kullanabileceğiniz, özellikle iki tuşa aynı anda basamayan engelli bireylerimiz için oldukça faydalı bir özelliktir.

Yapışkan tuşlar ne işe yarıyor?

Bu özellik Windows klavye kısayollarını kullanmaya olanak sağlayan Erişim Kolaylığı dahilindeki bir fonksiyon. Örneğin bir harfi büyük yazmak gerektiğinde Shift tuşuna basılı tutmanız gerekmekte. Ancak yapışkan tuşları aktif ettiğiniz zaman Ctrl, Shift veya Alt tuşlarına bastıktan sonra elinize çekip başka bir tuşa basarak kısayolun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Yani kısacası Shift, Ctrl, Alt tuşları tıpkı Caps Lock mantığıyla çalışır ve bir kez tıklamanız yeterlidir ve kısayolları kullanmanız için sürekli basmanız gerekmez. Bir tuş bastığınızda bu kaydedilir ve aynı anda basılıyormuş gibi algılanır.

Yapışkan Tuşlar Özelliği nasıl kapatılır?

Bazen yapışkan tuşlar özelliğini istemeden açabiliriz. Bu gibi durumlarda kolayca iptal edebiliriz. Yapışkan tuşlar özelliğini kapatmak için ilk olarak Denetim Masası > Erişim Kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi > Klavye Kullanımını Kolaylaştır adımlarını takip ediniz ve yapışkan tuşları ayarla bölümüne giriş yapınız. Yapışkan Tuşları Etkinleştir seçeneğinin yanındaki tik işaretini kapatarak iptal edebilirsiniz.