YouTube Kullanan Çocukları Denetlemek İçin Kullanılabilecek Ebeveyn Ayarları

İnternet faydalı bir şekilde kullanıldığında son derece güzel bir nimet. Ancak bilinçli bir şekilde kullanılması ve özellikle çocukların kullanım esnasında denetlenmesi son derece önemli. YouTube kullanan çocuklarını kontrol altına almak isteyen ebeveynler için özel bir rehber hazırladık.

YouTube 18 yaşının altında olanlar için de faydalı videolara sahip. Ders videolarını dahi YouTube üzerinden bulmak mümkün. Öte yandan bir çocuk favori çizgi film videolarını veyahut bilim videolarını da YouTube üzerinden rahatlıkla izleyebilir. Ancak özellikle söz konusu video bittikten sonra sürekli farklı videolar açıldığında çocuğa uygun olmayan videolar karşısına çıkabilir veya kendi merakıyla çocukların izlememesi gereken videoları izleyebilir.

YouTube, önerilen videoların filtrelenmesini sağlayan Kısıtlı Mod özelliğini sunmaktadır. Kısıtlı Mod özelliğini Google; ”Erişkinlere uygun olabilecek içeriklerin yer aldığı videoların gizlenmesine yardımcı olur” şeklinde özetlemektedir. Bu özellik her ne kadar %100 doğru sonuç vermeyebilsede ebeveyn denetimi açısından oldukça önemli bir özelliktir.

Bu ayarı kullanabilmek için ilk olarak YouTube adresinizi açın ve hesabınıza giriş yapın. Daha sonra sağ üst köşeden hesap ikonuna tıklayın. Pencere modunun niteliğini açıklayan bir mesaj gelecektir. Kısıtlı Modu Etkinleştir düğmesine tıklayıp aktif hale getirin. Bu özelliğin yalnızca kullanılan tarayıcı için geçerli olacağını belirtelim. Dolayısıyla tam olarak güvenli olabilmesi için ayarı tüm tarayıcılarda geçerli hale getirmeniz gerekli. Yani bu adımı tekrarlamanız gerekebilir.

Eğer çocuğunuz tarayıcı üzerinden değil doğrudan YouTube uygulaması üzerinden video izliyorsa benzer birkaç ayar yapmanız gerekli:

İlk olarak YouTube uygulamanızı açın ve sağ üst köşede yer alan Hesap simgesine dokunup oradan da Ayarlar’ı seçin. Standart seçeneklerin yer aldığı sayfada Genel seçeneğine gelin ve Kısıtlı Mod’u bulup etkin hale getirin.