Akıllı Telefon Ekranını Koruyabilmeniz İçin Öneriler

Yeni içeriğimizde sizlere akıllı telefonunuzun dokunmatik ekranını koruyabilmek için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Artık hemen hemen herkes akıllı telefon sahibi ve akıllı telefonun ekranları hassas yapıda olduğu için teknik servislerde görülen en büyük sorunlardan biri telefonun camının bozulması ve kırılmasıdır. Şimdi bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak telefonunuzun ekranının zarar görmemesini sağlayabilirsiniz.

Kırılmaz Cam 

Kırılmaz camı mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında söz konusu şey bir cam değil yapışkanlı saydam tabakadır. Dokunmatik hassasiyetini etkilemeyecek şekilde her modele göre farklılık gösteren uyumlulukta üretilir. Temel görevi cihazın ekranının çizilmesini, kırılmasını engellemektir.

Gorilla Glass Teknolojisi

Bu teknoloji akıllı telefonların bazılarında bulunuyor ve hatta bunun kendi içerisinde sürümleri de var. Temel amacı telefon ekranının daha dayanıklı olması, kolay çizilip kırılmamasıdır.

Sivri Aletler

Telefonunuzun ekranını özel kalemi ile veya parmaklarınız ile kullanmanız gerekiyor. Ekranını farklı cisimler ile kullandığınızda çizebilirsiniz. Zaten telefonu parmaklarınız ile kullanmak daha pratiktir.

Ekran Yüzeyine Temas Eden Cisimler

Ekranı masaya genellikle arka tarafı gelecek şekilde bırakmaya çalışın. Öte yandan cebinizde taşırken anahtarlık gibi sivri cisimler ile aynı cebe koymamanızı öneririz. Ekranınız anahtarın sivri ucu nedeniyle kolayca çizilir.

 Kullanmadığınız Zamanlarda Ekranı Aktif Kalmasın 

Eğer telefonu kullanmıyorsanız ekranı aktif yani açık olmamalı.  Çünkü uzun süre boyunca işlem yapılmadan ekranı açık vaziyette kalan telefonda zamanla hayalet görüntüler oluşturabilir. Çünkü LED üzerinde yanmalar meydana gelebiliyor.

Güneş Işığında Uzun Süre Bırakmayın

Telefonun ekranını güneş ışığının doğrudan temas edebileceği şekilde uzun süre tutmayın. Akıllı telefonların ekranları güneş ışığına karşı hassastır.

Üzerinde Su Damlası Bırakmayın

Bazen özellikle yağmurlu havalarda telefonumuzun ekranı damla damla olabiliyor. Bu gibi durumlara karşı telefonunuz bozulabilir. Eğer ekranı su geçirmez ise bile ekran üzerinde damla kuruduğu için lekeler bırakabilir.

 

Cevap bırakın