Amerika Çinli Telefon Devlerine Karşı Yeni Önlemler Alıyor

Amerika’nın Çinli pek çok telefon devine karşı ambargo uyguladığı biliniyor. Amerika, şimdi de Huawei’nin kullanılmamasına ilişkin bir öneride bulundu.

Amerikan istihbarat kurumları tarafından Huawei kullanılmamasına ilişkin yeni bir öneride bulunuldu. Bunun gerekçesi olarak Huawei’nin esasen bir telekominasyon şirketi olması, Amerikan malı olmaması olarak açıklandı.

Huawei, son yıllarda çok büyüdü ve Apple’ı bile geride bırakmayı başarmıştı. Şu an dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon şirketi olan Huawei’nin Amerika’da satılamaması için özel çalışmalar yapıyor. Amerika daha önce Huawei, ZTE gibi markaları yasaklamıştı. Bunun gerekçesi ise çok açıktı. Amerika, kendi teknoloji devlerinin zarar görmemesi ve özellikle Çin’in Amerikalı vatandaşlar ve yetkililer hakkında istihbarat toplayamamasını amaçlıyor.

Günümüzde Xiaomi, ZTE, Huawei gibi Çinli akıllı telefon devleri giderek yaygınlaşıyor ve yüzlerce ülkede satılıyor. Hali hazırda Huawei Türkiye’de de son yıllarda aktif olan bir marka. Fakat bizim pazarımıza zaten Çin ve Amerika hakim olduğu için bu konuda bir ambargo uygulanamıyor. Uygulanabilmesi için içerisindeki tüm parçaların tamamen Türk malı olduğu kaliteli telefonlar üretilmesi gerekiyor.

Amerika, önümüzdeki süreçte de özellikle Huawei gibi şiketleri engellemeye çalışmayı sürdürecek, ülke hakkında istihbarat toplanmasına izin vermemeye çalışacak gibi gözüküyor.

Cevap bırakın