Huawei Watch Fit Elegant İnceleme

Huawei tarafından piyasaya sürülen giyilebilir cihaz Huawei Watch Fit Elegant’ı masaya yatırıyoruz. İşte incelememize ilişkin detaylar…

Giyilebilir cihaz pazarında büyük bir kitleye hitap eden Huawei markası hem akıllı saatleri hem de akıllı bileklikleri ile karşımıza çıkmakta olup, 2020 yılının sonlarına doğru yeni bir akıllı saatini piyasaya sürdü ve 2021 yılının başlarında da söz konusu akıllı saatin Elegant Edition isimli özel bir versiyonunun da duyurusunu gerçekleştirdi.

Mayıs ayının başında ülkemizde satışa sunulan ve Watch Fit Elegant olarak isimlendirilen akıllı saatin temel özelliği paslanmaz çelik saat çerçevesine sahip olmasının yanında ince ve kibar görüntüsünü koruyabilmesidir. Yeni Watch Fit Elegant modeli boyut olarak ilk Watch Fit sürümüyle aynı boyutta ve tasarım itibariyle aynı gözüküyor. 10.7 milimetrelik kasa kalınlığı bulunan akıllı saatin orjinal modelden en büyük farkı metal malzemelerden yararlanılarak oluşurulmasıdır. Bu durum saatin 21 Gram olan ağırlığını 27 Grama çıkarmış olup, buna rağmen hafif ve bileğinizde herhangi bir ağırlık hissine neden olmayacaktır.

Yeni bir kayış ve çerçeve tasarım yapısıyla birlikte gelen Elegant modeli parlak metal çerçevesi ile önceki modele nazaran daha güzel gözükmekte. Parlak görüntüsü bulunan çerçevenin pas ve korozyona karşı dayanıklı ve anti alerjik yapıda olması ise önem teşkil eden bir nokta. Kayış yapısı ise gayet sağlam yapılmış ve kopması son derece güç gözüküyor. Bileğe de sabit bir şekilde oturarak rahatlıkla kullanabilmenize imkan tanımakta. Ürünün fazla terleme yapmadığını ve bunun da bir artı olarak değerlendirilebileceğini belirtelim.

FullView yapıda , 280 x 456 piksel çözünürlüğünde 1.64 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan akıllı saatin otomatik parlaklık ayarı bulunuyor. Böylece gündüz ve gece ekranın parlaklığı dinamik olarak ayarlanarak kullanıcıların manuel olarak herhangi bir ayarlama yapmasına gerek kalmıyor. Bu da hem pil ömrüne olumlu yansıyor hem de kullanıcıya zahmetten kurtarıyor.

Suya ve toza karşı dayanıklılığı olan akıllı saat, deniz ve havuzda gerçekleştireceğiniz aktivitelerinizde de kolunuzda kalabilir. Belli bir derinliğe kadar su geçirmezlik özelliğine sahip olan akıllı saatin 5 atmosfer basınca kadar suya dayanıklılığı bulunuyor.

Cihazın ön yüzünde sağlam bir cam paneli kullanılıyor dokunmatik sistemi iyi çalışıyor. Ürünün sağ kenar kısmında ortalanmış bir yan düğme bulunuyor. Bu düğmenin hemen üzerinde de mikrofon konumlandırılmış. Saatin arka kısmında ise oksijen düzeyi, kalp hızı gibi ölçümler yapmak için gereken sensörler yer almakta.

Ürünün ekran gövde oranı yüzde 70 olup, FullView olarak isimlendirilen ekran kullanması ile ekran gövde oranı konusunda genel şemayı oluşturmuş. Kasa büyüklüğü fazla yükseltilmeden büyük bir ekran ve geniş bir görüntüleme alanı sunulmuş. AMOLED teknolojisine sahip ekranı bulunan ürün güneş ışığı altında dahi yeterli görüş alanını sağlaması ile belki de en önemli özelliklerden birine sahip. Sık sık dışarıda vakit geçiren veya işiniz gereği güneş altında da çalışmak durumunda olan biriyseniz işinizi görecektir.

AMOLED teknolojisi kullanan akıllı saatin geniş görüş açısı bulunuyor. Siyah renk derinliği kullanıyor ve ekrandaki renklerin daha iyi biçimde görünmesini, kenar çerçevesinin ekranla bütünleşik biçimde çalışmasını sağlamakta. Saatin Bluetooth 5.0 bağlantı desteği bulunmakta. Geniş bir menzile sahip.

Saatin 10 güne varan pil ömrü bulunmakta olup kutudan çıkan manyetik şarj aksesuarıyla birlikte şarj edilebilmekte. 5 dakikalık bir şarj ile bir günlük kullanım süresi elde edebiliyorsunuz. Uzun ömürlü pili ve hızlı şarj performansı bulunuyor.

Saatin TrueSeen 4.0 teknolojisi bulunuyor. Bu teknoloji 7 gün 24 saat kalp hızı ölçümü yapıyor. Kalp hızının ölçümünün sonuçlarına hemen erişebileceğiniz bilgi paneli yer alıyor. Uygulama menüsü içerisinde kalp ritmi uygulamasına geçerseniz daha da fazla veri sizi beklemekte olup, veriler dinlenme sırasındaki nabız ve yaptığınız egsersizler sonucunda oluşan kalp atım bölgeleri grafiği gibi verileri uygulamada gösteriyor.

Üründe yanı zamanda TruSleep 2.0 teknolojisi kullanılıyor. Böylece uyku esnasında kalp atış hızı izlenebiliyor. Dört uyku aşaması saptanıyor ve analiz ediliyor. Ürünün gece uyurken kolda takılı olmasına rağmen rahatsızlık hissine neden olmaması ise önemli artılarından biri. Derin uyku, hafif uyku, REM uykusu ve uyanık olmak üzere dört uyku evresini grafikte görebiliyorsunuz. Sağlık uygulaması size bir uyku puanı da veriyor. Bu puan sizin nefes alma kaliteniz, şekerleme süreniz ve toplam uyku sürenizle ilgilidir. Aynı zamanda uygulamanın size uyku kalitenizi artırabilmeniz için bazı öneriler de sunması önemli bir özellik olarak öne çıkıyor.

Stres analizi!

Ürünün stres analizi özelliğine ayrıca dikkat çekmek gerekiyor. Sahip olduğu TruRelax teknolojisi ile gün boyunca stres analizinizi yapıyor. Bu yapılırken kalp atış hızınızda meydana gelen değişiklikler analiz edilerek anlık stres durumunuzu ve gün içindeki verilerinizi görebilirsiniz. Stres yoğunluğunuza göre size 0 – 100 arası bir puan verilmekte. Verileri günlük, haftalık ve hatta aylık olarak da görebiliyorsunuz. Stres izlemenin uzaktan bakıldığında oldukça zor olduğu ve bir akıllı saatin yanlış veriler göstereceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak günlük grafikler üzerinde yapılan testlere göre stres değişimleri sırasında başarılı bir şekilde veri kaydediyor. Eğer çok stresli bir yapıya sahipseniz uygulama size belirli aralıklarla nefes egsersizleri yapmanızı öneriyor.

Akıllı saatin kadınlar için adet döngüsü takibi özelliği bulunuyor. Adetin yaklaştığı zamanlarda hatırlatma işlevini yerine getiriyor. Huawei Sağlık uygulaması üzerinden adet döngüsü takibi ayarlayıp gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hafif bir gövdeye ve rahat kullanım sunan kayışa sahip olan ürün egsersizleriniz sırasında da size engel olmayacaktır. Uygulama menüsünün en başında yer alan egsersiz uygulamasına girdiğiniz zaman çeşitli egsersiz modlarını görebilir ve kolayca başlatabilirsiniz. 85 özelleştirilmiş mod olması da bu noktada önemli bir avantaj sağlıyor. Her egsersiz için gidilen mesafe, yakılan kalori miktarı, kalp verileri gibi veriler sunuluyor.

Akıllı saatin sunduğu güzel özelliklerden birisi de telefonu yanınıza almadan hareket edebilmenize imkan veren dahili GPS ve GLONASS fonksiyonları olup, bu fonksiyonlar dışarıda yapacağınız aktiviteleri kaydetmenizi sağlıyor. Akıllı saati doğru bir şekilde kullanabilmek için mutlaka Huawei Sağlık uygulamasının telefonunuza yüklü olması gerekiyor.

Fit Elegant, Telefonumu Bul uygulaması ile telefonunuzu kaybettiğiniz durumlarda sesini çalarak bulmanızı sağlamakta. Ürün siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle satılıyor.

Cevap bırakın