Andrew Grove Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazımızda Andrew Grove’a değiniyor, Andrew Grove ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere dair bilgilere yer veriyoruz.

Teknoloji şirketlerinden Intel’in mikro işletim türeticisine dönüşmesinde en önemli isimlerden biri olarak kabul edilen Andrew Grove, mühendis, akademisyen ve iş insanıdır. Peki Andrew Grove’un başarılarını mümkün kılan süreç nasıl meydana geldi? Henüz 20 yaşındayken ailesinin yanından ayrılan ve tek başına Amerika’ya giden Andrew Grove, eğitim hayatının ardından gösterdiği büyük gayretler ile başarılı bir iş hayatı ortaya koymuştur. Intel‘in kalkınmasında aktif rolüler üstlenmiş olan Grove, işlemci endüstrisinin adeta parmakla göstermiş olduğu kişilerin arasında yer almaktadır.

Richard S. Tedlow tarafından verilen bir röportajda Grove’un ailesinin başına gelen trajik olaylar ifade edilmiştir. Baba annesi Auschwitz’de öldürüldü ve onun geniş ailesinin üyeleri 2. Dünya Savaşı’ndaki çatışmalarda hayatını kaybetti. Almanların Sovyetlerce yenilgiye uğratılmasından sonra gelen komünist rejim Grove’da adeta nefret uyandırmış olup, 1956 yılında otoriter rejimin baskıları nedeniyle ABD’ye göç etti.

Özgürlükler ülkesi olarak bilinmekte olan Amerika’da henüz 20 yaşında bir delikanlı olan Grove, çeşitli restoranlarda garsonluk yaptıktan sonra Hunter College’a kayıt olmuştur. Ardından kendisi gibi Macaristan’dan ABD’ye göç eden Eva Kastan isimli kadınla tanışıp 1958 yılında evlenmiştir ve iki çocukları olmuştur. 1963 yılında Berkeley Üniversitesinin doktora programını bitirmiş ve ardından Fairchild Semiconductor adlı yarı iletken şirketinde çalışmaya başlamıştır. Araştırmacı pozisyonunda 4 yıl çalışmasının ardından geliştirme müdür yardımcısı olmuştur. Mikro bilgisayar devrimine öncülük eden pek çok çalışma yapmış ve bir de kitap yazmıştır. Kitabının ismi ise Yarı İletken Cihazların Fiziği ve Teknoloji’dir. Grove beş yıllık çalışmasının ardından Fairchild Semiconductor şirketinden 1968 yılında istifa etmiştir. Ardından Robert Noyce, Gordon Moore ile beraber Intel’i kurmuştur. Öte yandan bazı kaynaklar onun kuruculardan biri olmadığını, şirketin kurulduğu ilk gün katıldığını belirtmektedir.

Intel’de operasyon direktörlüğü görevini üstlenen Grove, üretim hususunu ana odak noktası olarak belirlemiştir. 1987 yılında Intel CEO’su olan Grove, ardından Intel’de yönetim kurulu başkanı olarak görev almıştır. Yeni ürünler için pazarlar oluşturulması, üretim süreçlerinin koordine edilmesi ve çeşitli şirketlerle ortaklık kurulması gibi konular üzerinde çalışmıştır. Ardından prostat kanseri hastalığına yakalanan Grove bu nedenle CEO’luğu bıraksada 2004 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığı yapmaya devam etmiştir.

Grove hakkındaki genel kanı, onun duygusal bir karardan kendini soyutlayarak, sorunu dışarıdan biri gibi görüp çözme yeteneğine sahip olduğudur. Kariyerinde pek çok ödüle layık görülen Grove aynı zamanda hayırsever bir insandır. Özellikle 2005 yılında City College of New York’a 26 milyon dolarlık rekor bağış yaparak dikkat çekti ve bu bağışı ile CCNY Mühendislik Okulu’nun ismi Grove Mühendislik Okulu’na dönüştürüldü. Aynı zamanda UCSF Prostat Kanseri merkezine katkılarda bulundu.

Kendisine konulan hastalık tanılarının sonrasında uzun tedavi süreçlerinin ardından 2016 yılında hayata gözlerini yummuştur. Sonuç olarak Grove, geride bıraktığı bağışlar ve çalışmaları ile hem hayırsever hem de başarılı bir iş insanı olarak tarihe geçmiştir.

Cevap bırakın