Pattie Maes Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ünlü yazılım mühendisi Pattie Maes ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara yer vermekte, Pattie Mas ile ilgili bilgiler sunmaktayız.

Maes, 1961 yılında Belçika’da doğmuştur. Vrje Üniversiteit Brussel’de bilgisayar bilimi üzerine eğitim almış ve 1983 yılında mezun olmuştur. 1987 yılında ise doktora derecesine sahip olmuştur. Ardından 1990 yılında Medya Laboratuvarında yazılım Aracıları Grubu’nu oluşturmuş olup, burada akıllı aracılar yazılım uygulamalarının geliştirilmesine odaklanmıştır.

Yazılım temsilcileriyle bir arada çalışan Maes, e-ticaretin büyümesi ve aynı zamanda kişiselleştirilmesi yönünde önemli rol oynamıştır. Çevrimiçi alışverişe bir tür kişiselleştirme sağlayan yazılım aracı hizmetleri ile MIT’nin medya laboratuvarında bilgisayarların ve kullanıcıların birlikte nasıl etkileşim içerisine girdiğini düşünmeye çalışan Fluid Interfaces Group yer almaktaydı. Bireylerin ortak ilgi alanlarıyla çevrimiçi topluluk geliştirmelerine yönelik yol sunmakta olan Firefly isimli Web tabanlı hizmetin kurulmasına yardımcı olmuştur. Pattie Maes, tedarikçilerin performans modellerini belirlemekte olan ve tahminler yapmakta olan Open Ratings isimli şirketi oluşturmuştur. Söz konusu şirket satıcılar ile tüketiciler arasındaki güveni sağlamayı amaçlıyordu ve bu hususta derecelendirme sistemleri yapıyordu. Sonrasında Dun & Bradstreet’e satıldı.

Maes başarılarından dolayı pek çok ödül almıştır. Söz konusu ödüllerden bazılarına değinecek olursak; Newsteek tarafından 2000 yılında İzlenecek 100 Amerikalı’dan biri olarak seçildi. TIME Digital Cyber Elite üyesi olarak seçti. Ars Electronica tarafından 1995 yılında World Wide Web kategorisi ödülü verildi. 2000 yılında Media Council kendisine Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü verdi. 2009 yılında 6. Duyu teknolojisi ile ilgili TED konuşması yaptı ve bu da şu ana kadar en fazla izlenen TED konuşmalarından biri oldu.  Altıncı Duyu, çevredeki fiziksel dünyayı dijital bilgiler ile zenginleştirmekte olan ve söz konusu bilgiler ile etkileşimde bulunabilmek için doğal el hareketlerini kullanmaya imkan tanımakta olan giyilebilir hareket arabirimi olarak öne çıkmaktadır.

Cevap bırakın