WinRaR ile Dosya Sıkıştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

WinRaR, dosyaları sıkıştırmak için kullanılan en yayın programdır. Bu program sayesinde dosyaları sıkıştırarak çok daha ufak boyutlu hale getirebilirsiniz. Böylelikle upload yaparken veya dosyayı bir yerden bir yere gönderirken işiniz çok daha kolay oluyor.

WinRaR programında dosya sıkıştırma işlemini gerçekleştirmek son derece basittir. Bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  1. İlk olarak WinRaR uygulaması bilgisayarımıza kurulu değil ise kuralım.
  2. Sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üzerine gelerek sağ tıklayın ve karşınıza çıkan menüden ‘Arşive Ekle’ isimli yazıyı bulun. Yazıyı bulduktan sonra tıklayın ve ardından karşınıza bir ekran gelecek.
  3. Karşınıza çıkan ekrandan ZIP veyahut RAR formatlarından birini seçiniz ve aşağıda yer alan Sıkıştırma Yöntemi alanından dosyanızı sıkıştırmak istediğiniz dereceyi belirleyiniz. Ancak bu dereceyi belirlerken dosyanızı ne kadar fazla sıkıştırırsanız açarken o kadar yavaş açılacağını unutmayınız.
  4. Seçimleri yaptıktan sonra Tamam butonuna tıklayınız. Botuna tıkladıktan sonra sıkıştırma işleminin yapıldığına dair tüp dolacaktır. Bu esnada herhangi bir yere tıklamayınız. İşlem tamamlandığında artık sıkıştırma işleminiz de gerçekleşmiş olacaktır.

 

Cevap bırakın