Android Kurtarma Menüsünde Değişiklik Dönemi Geliyor

Google Android işletim sistemini kullanıcı istediklerine göre düzenlemeye devam ediyor. Mobil işletim sistemi konusunda en çok kullanılan seriler olarak gösterilen Android işletim sisteminin, şimdilerde ise Android 8.0 sürümü yayınlanmak üzere. Önümüzdeki hafta içerisinde yayınlanması beklenen yeni işletim sisteminin son sürümünün çıkış yapmasına bu kadar az bir süre kala, Android işletim sisteminin daha birçok yenilik ve değişiklik alacağı ortaya çıktı. Sadece genel kullanımda değil bunun dışında yeni işletim sisteminin kurtarma menüsü olarak bilinen menülerde de değişikliğe gideceği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre işletim sistemini köklü bir değişiklik bekliyor.

Android Kurtarma Menüsü Nasıl Değişecek?

Elde edilen bilgilere göre kurtarma menüsü üzerinde yapılan değişikliklerle beraber tam anlamıyla dokunmatik kontrol sistemi gelecek. Kullananların bileceği gibi Android işletim sisteminde kurtarma menüsüne girdiğiniz zaman kullanımlar olduğu gibi değişiyor. Kullanıcıların bu ekran üzerinde standart kontrol yapmaları mümkün kılınmıyor. Bunun yerine kullanıcıların dokunmatik yüzey değil fiziksel tuşlarla beraber kullanım sunacağı biliniyor. Ses açma, ses kapama, güç tuşları gibi fiziksel tuşları kullanmak belki daha rahat bir kullanım sağlıyor olabilir. Fakat dokunmatik ekran kullanımına alışan kullanıcılar içinde bu çözümün pek tatmin edici bir çözüm olmadığını da biliyoruz.

Android 8.0

Google bu sorunu çözmek ve ikilemi ortadan kaldırmak için kurtarma menüsünde de dokunmatik yüzeyin kullanımını devreye sokacak. Bu şekilde kullanıcıların çok kolay bir şekilde sanki standart menülerde kullanıyormuş gibi dokunmatik yüzeyi kullanarak kurtarma seçeneklerinden istediği işlemleri yapması sağlanacak.

Tüm Android sürümlerine mi gelecek? Yoksa sadece yeni Android sürümlerinde mi görmek mümkün olacak? Şimdilik yeni kararın kullanımı hakkında bu detaylar net değil. Fakat kurtarma menüsünde dokunmatik yüzeyin devreye girmesinin de yeni sürümlere dahil olmasının daha olası olması bekleniyor. Eski sürümler için güncellemelerin desteğinin kesildiğini de düşünecek olursak eski serilere güncellemeyle bu özelliğin gelmesi pek mümkün değil.

Cevap bırakın