Apple Acil Durum Çağrılarını Engellemek İçin Çabalıyor

Apple’ın acil durum çağrılarını engelleyebilmek amacıyla kolluk kuvvetleri ile birlikte çalıştığı ortaya çıktı. Tamir merkezlerinden çok sayıda acil durum aramasının yapılması gündeme oturdu.

Geçtiğimiz günlerde Apple tamir servislerindeki cihazlar kullanılarak çok sayıda SOS aramasının yapılması dikkat çekmişti. Açıklanana göre Apple tamir merkezlerinden tam 1600 acil durum  araması yapıldı. Gerçeği yansıtmayan bu aramalar insanların tepkisine neden oldu.

911 çağrı merkezindeki çalışanlar telefonları açtıklarında kimseyle muhattap olamadıklarını, sadece tamir servisinde çalışan Apple çalışanlarının ve müşterilerin seslerini duyduklarını söylüyorlar. Apple, konu ile ilgili bir açıklama yaptı ve bu sorunu düzeltebilmek için çaba sarfettiklerini söyledi. Şirketin sözcüsü, bu çağrıların sürmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Apple’dan yanlış çağrılar gelmesinden rahatsız olan polis yetkilisi Hudson, Apple tarafından çok sayıda yanlış çağrı geldiğini, bunların dikkat dağınıklığına ve vakit kaybına yol açtığını söyledi.

Apple cihazlardan acil durum araması yapılmasının nedeni ne?

Aslında bu kasıtlı olarak yapılmış bir şey değil. iPhone cihazlardaki SOS özelliğinden kaynaklanıyor. iPhone X ve iPhone 8 akıllı telefonlarında iki kez ses tuşuna ve yan tuşa basıldığında otomatik olarak 911 aranıyor. Bu çağrıların en çok Apple tamir servislerinden gelmesinin nedeni de orada çok sayıda telefonun bulunması. Sorunun çözülebilmesi için Apple’ın ciddi bir güncelleme yapması gerekiyor gibi gözüküyor. Bakalım önümüzdeki süreçte neler olacak?