Apple Bu Haftayı Yazılım Sorunlarıyla Boğuşarak Geçirdi

Apple, bu hafta tabiri caizse yazılım yönünden sınıfta kaldı. Çok fazla yazılımsal problem ile göze batan Apple, bu haftayı iyi geçirmedi.

Her şirket yazılımsal sorunlar ile uğraşabilir bu gayet doğal fakat Apple bu hafta teknoloji basınını bu tarz haberlerle çok fazla meşgul etti. Pek çok Apple cihazında yeni yazılımsal sorunlar gözlemlendi. Bu sorunlara karşı alınan önlemler ise sadece kısmi derecede yeterli oldu.

Apple’ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada da yazılımsal anlamda tökezlenildiği kabul edildi. Sözcü, güvenliğin Apple için çok önemli olduğunu fakat macOS sürümünde tökezlediklerini kabul ettiklerini açıkladı. Ardından da Mac kullanıcılarından güvenlik açıkları nedeniyle özür dilendi.

macOS hakkında açıklar o kadar kapsamlıydıki macOS High Sierra root yönetici erişimi, sistemin bazı cihazlarda düzgün kurulmaması gibi sorunlar da bir yandan gündemi meşgul etti.

Apple hakkında tek yazılımsal problem bununla da sınırlı kalmadı. Hatırlarsanız dün sizlere 2 Aralık iOS problemi hakkında bir haber hazırlamıştık.

Haberimizde 2 Aralık tarihinde meydana gelen tuhaf bir iOS hatasından bahsetmiştik. Bu da yine Apple tarafından kabul edilmiş ve çözüm aranmaya çalışılmıştı. Öte yandan yine iOS 11.2 ile ilgili bir kilitlenme problemi baş göstermişti.

Sonuç itibariyle bu hafta Apple için tabiri caizse kabus gibiydi. Çok sayıda açık bu hafta içerisinde gündemdeydi ve Apple hangisine yetişeceğini şaşırdı. Bu sorunun önüne geçebilmek için ise şirketin yapması gereken şey adımlarını daha sağlam atmak.

Genellikle dikkat ederseniz her teknoloji şirketi yeni güncellemeleri sunmak için çok acele ediyor. Fakat yeni sürümler için yeterli bir açık analizi yapılmıyor. Ardından da sürümler piyasaya çıktığında pek çok güvenlik açığı meydana geliyor.

Bakalım Apple önümüzdeki süreçte kendisini toparlayıp tekrar güven kazanabilecek mi?

 

Cevap bırakın