Steve Wozniak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu içeriğimizde elektrik mühendislerinden Steve Wozniak’ın başarılı hayatına değiniyoruz. İşte Steve Wozniak hakkında öne çıkan bilgiler…

Doğum tarihi 11 Ağustos 1950 olan Steve Wozniak, Kaliforniya’da dünyaya gelmiş olan Amerikalı bir elektronik mühendisidir. İsmi Rocky Clark ve Stephen Gary Wozniak olarak da bilinmektedir.

Amerikalı elektrik mühendisi Steve Wozniak’ın babası olan Jerry Wozniak, ABD’de bir uzay şirketinde elektrik mühendisi olarak çalışmakta idi. Babasının böyle bir iş yapması Steve Wozniak’ın ufak yaşlarda iken elektronik ile ilgilenmesini sağladı.

Ufak yaşlarda elektriğe duyduğu merak giderek artan Steve Wozniak, zaman içerisinde uçaklar, uzay araştırmaları ve elektronik ile ilgili çok fazla araştırma yapan ve birikimler elde eden bir insan haline dönüştü. Wozniak, kendi radyo vericisi ve alıcısını bir kit aracılığıyla üretmeyi sadece 11 yaşındayken başarmıştır. Lise eğitimini Homestead Lisesinde tamamlayan Wozniak, özellikle matematik ve elektronik ile ilgili derslerde oldukça başarılı olmasıyla öne çıkmakta idi. Elektronik öğretmeni bilgisayarları programlaması için onu o dönemde büyük bir elektronik şirketi olarak kabul edilen Sylvania’ya gönderdi. 1966’da Homestead’da en iyi matematik öğrencisi ödülünü almayı başardı. Eğitim hayatına Colorado üniversitesinde devam eden Steve Wozniak, zaman içerisinde yol arkadaşı haline gelecek olan ünlü isim Steve Jobs ile tanışmış ve ikili aralarında konuşarak özel bir telefon üretmek için kolları sıvamıştır.

İkili bir telefon üretip bunu 150 dolar karşılığında okuldaki arkadaşlarına satıyordu ve sonra Steve Wozniak, HP şirketinde işe girdi. Şirket çalışanların gece kendi projelerinde çalışmalarına imkan tanımakta idi. Steve Wozniak bu sayede bilgisayar oyunları ve bilgisayarlarla ilgili grafiklerin bazılarını oluşturmuştu. Bu sırada Atari oyun konsolları üzerine çalışan Steve Jobs, onu “Koparma” isimli  bir Pong’un parçalamasına yardım etmesi amacıyla davet etti ve ikili böylece beraberce çalışmaya başladı. 1976 yılında Alice Robertson’la evlenen Steve Wozniak, bir yandan kariyerine kaldığı yerden devam etti ve HP firmasında geceleri projesi üzerinde çalışarak kişisel bilgisayar tasarımını tamamladı. Jobs bunu gördüğünde bunun ticari bir başarı olduğu düşüncesine kapılarak pazarlamaları gerektiğini Steve Wozniak’a iletti ve Steve Wozniak, HP ‘deki işine devam ettiği sırada Jobs ile beraber bilgisayar şirketi kurdu. Steve Wozniak, şirketin kuruluş amacının para kazanmak olmadığını söylesede aslında ikilinin kuracağı şirket zaman içerisinde kullanıcıların adeta ceplerini taruman eden , ürünleri son derece pahalı olan Apple idi. Şirkete Apple ismini koymayı öneren ilk isim Steve Jobs idi. Bunun nedeni bir zamanlar Hindistan’da vejetaryenlik hayatını denediğinde bir elma bahçesinde çalışması idi. Bunu Steve Wozniak’ın da kabul etmesiyle beraber Apple Bilgisayar Şirketi resmen 1 Nisan 1976 tarihinde kurulmuş oldu.  Jobs’un ailesinin garajında çalışmaya karar veren ikili hem azim hem de şans ile kısa sürede 100 bilgisayar için 50.000 dolarlık sipariş almayı başardı ve 1980 yılına gelindiği zaman artık Apple şirketinde 1000 kişi çalışır hale gelmişti ve Apple hisselerinin halka arz edilmesiyle beraber hepsi satılarak rekor kırmıştı. Steve Wozniak zaman içerisinde eşiyle sorunlar yaşadı ve 4 yıl süren evliliklerini bitirdiler. Steve Wozniak, boşanma davasında Apple’ın 3’te 1’ini eşine bıraktı. 1985 yılına gelindiğinde Steve Jobs ile de arası bozuldu ve 1985 yılında şirketten ayrıldı. 

Cevap bırakın