IOS 11’DEN IOS 10’A NASIL GERİ DÖNÜLÜR?

Apple‘ın son mobil işletim sistemi IOS 11‘i cihazınıza kurdunuz fakat memnun kalmadınız mı? IOS 10‘a geri dönmek ya da sektördeki tabirle downgrade etmek aslında hiç de zor değil.

Apple‘ın en güncel mobil sistem versiyonu olan IOS 11 kullanıma sunuldu. Fakat yeni bir sistem her zaman güzellikler demek olmayabiliyor. Eski uygulamalarla uyumluluk problemleri yaşayan Apple kullanıcılarının sayısı bir hayli fazla. Eğer sizler de onlardan biriyseniz ve IOS 10‘a cihazınızı downgrade etmek istiyorsanız bu basit anlatımlı kılavuz yeterli olacaktır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki döneceğiniz versiyon iOS 10.3.3 olacak ve bunu sınırlı bir süre için yapabilirsiniz çünkü Apple belirli bir süreden sonra bu işlemi imkansız hale getirecek. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hazırsanız haydi başlayalım!

Peşin Not: Bu işlemleri yaparken kullandığınız yazılımların İngilizce olduğu varsayılmıştır.

1. Adım: Bilgisayarınızda en güncel iTunes versiyonunun yüklü olduğundan emin olmalısınız. Bunu iTunes uygulamasını açtıktan sonra yukarıdaki Help (Yardım) bölümündeki Check for Updates (Güncellemeler) kısmından kontrol edebilirsiniz.

2. Adım: iOS 10.3.3 IPSW dosyasını indirmeniz gerekecek. bunu şuradan yapabilirsiniz.

3. Adım: Önceki sisteme dönmeden önce Find My iPhone seçeneğini kapatmanız gerekiyor. Bunu yapmak için Ayarlar > [Kullanıcı ismi] > iCloud kısmına giderek oradan Find My iPhone (iPhone’umu bul) seçeneğini kapalı hale getrirmelisiniz.

4. Adım: Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayarak iTunes uygulamasını açın.

5. Adım: Cihazınızı DFU yani Recovery Mode‘a almanız gerekecek. Bunu yapmak için sırasıyla şu basit adımları izleyin: iPhone 7 ve sonrası için, cihazınızı bilgisayara bağlayıp iTunes uygulamasını açtıktan sonra güç butonuna ve ses azaltma butonuna aynı anda 10 saniye boyunca basılı tutun ve ardından güç butonunu bırakın ancak ses azaltma butonuna 10 saniye daha basmaya devam edin. Bilgisayarınızda iTunes uygulamasının Recovery Mode‘a girmiş bir iPhone bulduğu uyarısı gelecek.

iPhone 6s ve öncesi içinse aynı adımları ses azaltma butonu yerine Home butonunu kullanarak yapabilirsiniz.

Bu adımları uyguladıktan sonra ekranda şöyle bir uyarı göreceksiniz.

6. Adım: Bilgisayarınızda shift tuşuna basılı tutarak (Mac kullanıyorsanız Seçenek tuşuna basılı tutarak) iTunes uygulamasındaki Restore iPhone yazısına tıklayın. Açılan pencerede az önce indirmiş olduğunuz iOS 10.3.3 IPSW dosyasını seçin.

8. Adım: Bu noktada iTunes işlemi başlatacak ve telefonunuzun ekranından Set Up as New iPhone seçeneğine dokunarak işlemi tamamlayabileceksiniz.

Ve bitti. Böylece cihazınızı iOS 10.3.3 versiyonuna downgrade etmeyi başardınız.

Cevap bırakın