iPhone Arkaya Dokun Özelliği ile Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi

Yeni yazımızda iPhone telefonlarda nasıl cihazın arkasına dokunarak ekran görüntüsü alınabileceği konusuna değiniyoruz.

iPhone akıllı telefonların kendisine has büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu bilinmekte olup iPhone cihazlar yazılımsal olarak da desteklenmekte ve donanımsal açıdan yeni modeller de piyasaya sürülmektedir.

IOS işletim sistemli iPhone cihazlarda kullanılabilecek pek çok fonksiyon bulunmaktadır. Cihazın arkasına dokunarak ekran görüntüsü almak da bunlardan biridir.

Apple, bu ay yapılan WWDC konferansında iPhone telefonlarda kullanılan IOS işletim sisteminin son sürümü olan IOS 14 ile birlikte pek çok özelliğin duyurusu yapıldı. Ancak Arkaya Dokun isimli özellik tanıtılmadı. Oysa söz konusu özellik cihazın arkasına dokunarak ekran görüntüsü almayı ifade ediyor ve bu nedenle pratik bir fonksiyon sağlıyor.

IOS 14 işletim sistemi iPhone 8 ve daha yeni akıllı telefonlara gelen bir sürüm olup Arkaya Dokun özelliği de bu doğrultuda iPhone 8 ve daha yeni sürüme sahip telefonlarda kullanılabilecek. Peki ama özellik nasıl kullanılır? Haydi bir bakalım:

Arkaya dokun özelliğini kullanabilmek için telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin ve Erişilebilirlik kısmına giriş yapıp oradan da Dokunma sekmesine dokunun. Söz konusu ekranda telefonun yazı boyutu, yandaki düğmelerin işlevleri gibi unsurları ayarlayabiliyorsunuz ve aynı ekranda parmağınızla ekranı aşağıya doğru kaydırdığınızda Arkaya Dokun kısmı çıkacaktır. Seçeneğin üzerine dokunun. Böylece Arkaya Dokun ayarlarına giriş yapmış olacaksınız.

Arkaya Dokun ayar ekranında çift dokunma ve üç kez dokunma olarak iki seçenek sizi karşılayacaktır. Çift dokunma seçeneğine giriniz ve Ekran Resmi seçeneğini seçiniz. Böylece işlem tamamlanacaktır. Artık telefonunuzun arkasına iki kere dokunduğunuz zaman cihaz otomatik olarak ekran görüntüsü alacaktır.

Cevap bırakın