Ekran Süresi Parolası Nedir ve Nasıl Sıfırlanır?

Hazırlamış olduğumuz yeni makalemizde, ekran süresi parolası nedir ve ekran süresi parolası nasıl sıfırlanır? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız. 

Ekran süresi parolası, ekran süresi özelliği kapsamında sunulan bir niteliktir. Sınırlamaları uzatabileceğiz, kaldırabileceğiniz ve diğer kısıtlama ayarlarına erişebilmek için kullanabileceğiniz özel parolalardır. Ekran süresi özelliği ile ilgili olarak en çok merak edilen konuların başında, bu parolaların nasıl kullanıldığı gelmekte.

Son zamanlarda ekran süresi parolalarıyla ilgili kullanıcıların takıldığı bazı noktalar olmaktadır. Kullanıcılar, herhangi bir parola oluşturmamış olmalarına rağmen, kendiliğinden bir parola oluşturulmuş gibi parola istendiği farkettiler. Bunun temel kaynağı, iOS 12 yazılımından önce bulunan Kısıtlamalar özelliği olabilir. Çünkü kısıtlamalar özelliği aracılığıyla bir parola belirlendiyse kullanıcılar böyle bir sorunla karşılaşabilir. Kullanıcıların bu durumda yapması gereken şey, daha önce belirlemiş oldukları söz konusu parolayı girmek ve ekran süresi sınırlamalarına erişmeye çalışmaktır. Mümkünse sınırlamayı kaldırmayı deneyebilirler.

Ekran süresi parolası nasıl sıfırlanır?

Parolayı sıfırlamak için yapmanız gereken şey cihazı sıfırlamak veya yeni bir cihaz olarak yeniden başlatmaktır. Bunun için ilk olarak Ayarlar ekranını açın. Oradan Genel’e girin. Genel kısmından Sıfırla seçeneğine dokunun ve Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil komutunu vererek cihazınızı sıfırlayın. Bunu yapmadan önce yedeğinizi almış olduğunuza emin olun. Sıfırlama işleminden sonra yedekten tekrar kurulum yapın.

Ekran süresi parolası böylece yeniden belirlenebilecektir. Ancak eğer iCloud veya iTunes yedeklerini yüklüyorsanız o halde eski, anımsayamadığınız ekran süresi parolası bir kez daha karşınıza çıkabilir.

Ekran süresi parolası nasıl kapatılır?

Ekran süresi parolanızı kapatabilmek için Ayarlar ekranını açın ve oradan da Ekran Süresi’ne dokunun. Ekran Süresi Parolasını Değiştir bağlantısına dokunarak Ekran Süresi Parolasını Kapat veya Değiştir seçeneklerinden istediğinizi tercih edin ve parolanızı girerek değiştirme veya kapatma işleminizi tamamlayın.