iPhone 13 Pro’ya Sahip Olabilmeniz İçin Çalışmanız Gereken Gün Sayısı

Türkiye’de iPhone 13 Pro satın almak için kaç gün çalışılması gerekiyor? İşte iPhone 13 Pro satın almak için çalışılması gereken gün sayısı…

Geçtiğimiz günlerde iPhone 14 serisinin tanıtılmasıyla iPhone cihazlarının artık Türkiye’de en pahalı haliyle satılacağı ortaya çıktı. Uzun süredir Brezilya’nın ardında yer alıyorduk ve nihayet ilk sıraya yükseldik!

Türkiye’deki iPhone fiyatlandırmasının Apple’ın taviz vermediği karlılık oranlarından ve vergilendirmelerden dolayı yüksek olduğu biliniyor. Bir süredir en pahalı iPhone cihazların artık  Türkiye’de olacağı konuşuluyordu ve bu gerçekleşti. Şu an Dolar bazında en pahalı iPhone Türkiye’de. ABD’de iPhone 14 Pro sürümü 999 Dolar fiyat etiketiyle satılmakta iken Türkiye’de fiyatı 39.999,00 TL olarak açıklandı. Bu dolar kurunun da çok ötesinde bir ücrete denk gelmektedir.

Ülkelerin asgari ücretleri göz önünde buldurularak oluşturulan endekse göre Türkiye’de iPhone sahibi olmak artık son derece güç.

iPhone 13 Pro hakkında açıklanan verilere göre Türkiye’de iPhone 13 Pro sahibi olabilmek adına asgari ücretli bir kişinin 146,7 gün çalışması gerekmekte. Bu neredeyse yarım yıla tekabül ediyor. Türkiye bu alanda tüm ülkelere büyük fark atmış durumda. Türkiye’ye en yakın olan ülke Filipinler olup, orada bile iPhone 13 Pro almak için 90 gün çalışmak gerekiyor. 

Cevap bırakın