Direksiyon Başında Apple Watch Kullananlar Ceza Alıyor!

Direksiyon başında Apple Watch kullananlara mahkeme kararıyla önemli cezalar getiriliyor. Apple Watch’i araba sürerken kullananlar  yaptırımla karşılaşabilir.

Araba sürerken başka bir şeyle ilgilenmek sürücünün hem kendi sağlığını hem de çevredeki diğer insanların sağlığını riske atmak demek oluyor. Bu sebeple yetkililer sürücülerin araç kullanırken başka işle ilgilenmemesi hususunda son derece hassaslar. Buna örnek teşkil edebilecek bir olay da Kanada’da yaşandı.

Direksiyon sınavı sırasında normalde akıllı telefonunuza bakarsanız sınavınız direkt geçersiz sayılır. İşte Kanada’da bir öğrenci, yaptığı bir hata nedeniyle ehliyetinden oldu. İddialara göre sürücü araç kullanırken kolunda Apple Watch akıllı saati takılıydı. Kişi kırmızı ışıklarda  uzun süre Apple Watch cihazına baktı. Işık yeşile dönmesine rağmen devam etmeyen kişiyi gören trafik polisi, kişinin yanına gelerek tutanak tuttu. İşte ardından olay mahkemeye kadar taşındı.

Mahkeme Apple Watch kullanıcısının kusurlu olduğuna hükmetti. Her ne kadar Apple Watch esasen bir saat olsada akıllı saat modeli olduğu için iletişim aracı olarak da sayılmaktadır. İşte gencin hatalı sayılmasına neden olan şey de tam olarak buydu. Apple Watch iletişim aracı olarak sayıldığından sürücülerin dikkatinin dağılmaması adına yolculuk esnasında takılmaması gerekiyor.

İlerleyen süreçte özellikle bizim ülkemizde yetkililerin bu konuda özel önlemler alması gerekecek. Çünkü hali hazırda Türkiye’de araba sürerken akıllı telefon kullanan sürücü sayısı bile epey fazla. Birde akıllı saatler yaygınlaştığında kişi iletişimini çok daha pratik olduğunu düşündüğünden sürüş sırasında hep akıllı saatlerle vakit geçirmeye başlayacak.