Apple Tablet Kategorisindeki Liderliğini Farkı Açarak Sürdürdü

Tablet pazarının 2017 yılının son çeyreğine ilişkin raporu yayımlandı. Rapora göre Apple, liderliğini farkı biraz daha açarak sürdürdü. Böylece tablet pazarındaki egemenliğini devam ettiriyor.

Tablet alanı akıllı telefonlara göre biraz daha durgun bir alan. Bu yüzden pek çok teknoloji devi tablet pazarına katılmak konusunda çekimser. Apple ise bu pazarda çok uzun zamandır bulunan önemli şirketlerden biri ve uzun zamandır liderliği göğüslemiş durumda.

iPad serisi ile özel tablet ürünleri ortaya koyan Apple’ın uyguladığı fiyat politikası her ne kadar eleştiriliyor olsada şirket pazarın lideri konumunda. 2017 yılının son çeyreğine ilişkin yeni raporların yayımlanması da bunu açıkça ortaya koyuyor. Rapora göre Apple, iPad satışlarında yüzde 0.6 oranında bir artış yakaladı ve elde ettiği yeni rakam 13.2 milyon iPad. Şirket, 2017’nin son üç ayında 13.2 milyon adet iPad sattı.

Öte yandan Amazon’un Samsung’u geçmesi de bir başka sürpriz oldu. Amazon, Samsung’u geride bırakıp ikinci sıraya kuruldu. Böylece Apple’ın en yakın rakibi Amazon oldu. Amazon’un son üç ayda sattığı tablet sayısı ise 7.7 milyon. Böylece şirket pazarda çok önemli bir ivme kazandı.  Öte yandan pazarda 2016 yılına göre büyük bir küçülme yaşandığını da belirtelim. Böylece tablet piyasası giderek daralıyor.

Apple, önümüzdeki süreçte çalışmalarını iPad Pro üzerinde yoğunlaştıracak. Şu an 2018’in ilk çeyreğindeyiz ve Apple, bu ilk çeyreği de lider tamamlayıp yeni yılda da adından söz ettirmek, liderliğini korumak istiyor.

Cevap bırakın