IPhone Çökerten Mesaj Kodunu Engellemek İçin Uygulanabilecek Yöntem

IOS işletim sistemine sahip cihazlarda cihazın çökmesine neden olan bir kod bulunuyor. Söz konusu kod tek bir SMS ile iPhone telefonunuzu çökertebiliyor. Yeni yazımızda nasıl engellenebileceğine değiniyoruz.


iPhone telefonlarda 2020 yılında çökerten mesajlar daha da tehlikeli bir hale büründü. Söz konusu sorun güncellemelerle giderilmeye çalışılsada çökerten kodlar sürekli olarak yenileniyor ve bu nedenle sorunun tamamen giderilmesi epey zor bir hale geliyor.


Yeni çökerten mesajın en önemli tehlikelerinden biri mesajı aldığınız zaman herhangi bir uygulamayı açmanız dahi gerekmeden hemen çökmeye neden olabilmesidir. Bu nedenle birinin size kötü amaçlı olarak zararlı kod içeren sms gönderemesi telefonunuzun çökmesi için yeterlidir.
Söz konusu açık her ne kadar iOS beta sürümünde düzeltilmiş olsada beta kullanımı günümüzde önerilmemekte. Dolayısıyla final sürüm için kesin ve kalıcı bir çözüm yayınlanmadığı taktirde sorunun da önüne geçilebileceğini söylemek bir hayil güç.


Sorunun manuel olarak çözümünü sağlamak için yapılması gereken hamle, mesaj geliği zaman ekranda önizleme bulunmamasını sağlamaktır. Bunun için iPhone telefonunuzun garip karakter kombinasyonlarını okumasını engellemeniz ve aynı zamanda iPhone telefonunuzda bildirim ayarları içerisinden mesaj ön izlemelerini devre dışı bırakmanız gerekir.

Mesaj uygulamalarını devre dışı bırakmak için Ayarlar – Bildirimler – Önizlemeyi Gösteri kapatın.


Bunun elbette geçici bir çözüm olduğunu ancak yine de şu an için işinize yarayabileceğini belirtelim.


Cevap bırakın