Aşırı İnternet Kullanımının Beyin Üzerindeki Etkileri

Bu yazımızda yoğun internet kullanımının beyin üzerindeki olumsuz etkilerine değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

İnternet modern dünyaca hayatımıza girmiş olan, istediğimiz zaman verilere hızlıca erişim imkanını sağlayan büyük bir fırsat olup, bunu doğru bir şekilde kullanabilmek de bizim elimizdedir.

İnternet sayesinde iletişim kurabilir, yayın organlarını takip edebilir ve alışverişlerde bulunabiliriz. Daha pek çok işlevi internet ile yerine getirebilmekteyiz ve belki de bu yüzden günümüzde internet bağımlılığı gerçeği var. Dijital devrimin bazı beyin fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilediği de su götürmez bir gerçek.

İnternet üzerinde geçirilen fazla zaman beyin yapısında bazı sorunlara yol açıyor. İşte internet başında fazla zaman geçirmenin zararları :

İnternet üzerinde fazla zaman geçirmek beyin yapısını bozup düşünme, öğrenme kabiliyetini azaltıyor. Ancak bu durumun yüzeysel internet kullanımları için geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Derin düşünmeyi gerektirmeyen rutin işlerin yüzeysel olarak sürekli yapılması halinde öğrenme kapasitesi zarar görüyor. Yüzeysel internet kullanımı aynı zamanda anlama kabiliyetinde bazı sorunlara yol açmakta olup, beynin organizasyonu yöneten bölümünde fonksiyonel ve yapısal bozukluklar meydana gelebiliyor. Bu bozukluk gerek alkolün gerekse kumarın neden olduğu bilişsel bozukluğa benziyor.

Yoğun internet kullanımını özellikle bilinçsizce yapmak kişilerin beyin fonksiyonları üzerinde daha fazla olumsuz etkide bulunmakta olup, örneğin bir kişi çok uzun saatler sosyal medya kullandığı zaman beyni bundan zarar görüyor.

Cevap bırakın