Belgesiz Olarak com.tr Alan Adı Alma Rehberi

Hazırladığımız yeni içeriğimizde belgesiz olarak com.tr alan adını nasıl satın alıp kullanabileceğiniz hususunda bilmeniz gerekenlere yer vermekteyiz.

Alan adı sitelerinden veyahut hosting sitelerinden bir alan adı satın alırken .com.tr için ödeme yapabiliyorsunuz ancak ardından alan adının aktif hale getirilebilmesi için sizden belge istenmekteydi. Bu yüzden artık değişen sistemle beraber kişiler belgesiz olarak com.tr domain uzantısının nasıl alınabileceğini merak edebiliyor.

Ülkemize özgü bir alan adı olduğu bilinen .tr uzantısına sahip olan com.tr alan adını edinebilmek için önceden Orta Doğu teknik Üniversitesi’ne bağlı olan Nic.tr üzerinden yapılan alan adı satın alma işlemi günümüzde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bağlı TRABİS sistemi üzerinden yapılmaktadır. Söz konusu platform aracılığı ile belgesiz olarak com.tr uzantılı bir alan adına sahip olmanız mümkün olmaktadır.

TRABİS kullanarak com.tr alma adımları:

İlk olarak av.tr, bel.tr, edu.tr, gov.tr ve tsk.tr gibi çeşitli uzantılar için halen belge zorunluluğu bulunduğunu belirtelim fakat yeni sistemle beraber com.tr, net.tr ve org.tr uzantılı alan adlarını BTK kaydı bulunan domain sağlayıcılarından alabilirsiniz. Bunun için BTK kaydı olan herhangi bir hosting sitesine veya domain sitesine girip kaydettirmek istediğiniz alan adını yazıp ardından com.tr uzantılı halini bulup sepetinize ekleyerek normal bir şekilde satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın