Domain Belirlerken Com – Net – Org Farklılıkları

Günümüzde hem bizim ülkemizde hem diğer ülkelerde çok yaygın olarak kullanılan .com, .net, .org uzantılarının birbirinden farklılıklarının olup olmadığına bakacağız.

Bu konu esasen çok yaygın olarak sorulmakta ve forumlarda tartışılmakta. Öncelikle üçü de dünya çabında çok popüler olan domainler ve kalite anlamında yıllardır birbirinden ayırt edilmemektedirler. Üç domain de İngilizce dilinden gelmektedir. Mesela .com kelimesinin anlamı commercial yani ticari anlamına gelmekte. Bunu genellikle ticaret firmaları çok kullanır ancak sadece ticari firmalar değil pek çok marka ve kişisel internet sitesinde de yine bu domain kullanılır. Hatta teknoloji ile neredeyse hiç ilgisi olmayan birine bir uzantı söylemesini isteseniz .com diyecektir ancak .net ve .org aklına gelmeyebilir.

Yani akılda kalıcılık anlamında .com alan adı biraz daha öndedir. Bunun sebebi insanların eskiden hep bu alan adını tercih etmesi ve bu şekilde giderek yayılmaya devam etmesidir. İnsanların en çok tercih ettiği alan adı .com olunca haliyle zaman içerisinde .com alan adı çok daha bilinir bir hale geldi.

.net alan adının karşılığı Network,  .org alan adının karşılığı ise Orginazation şeklindedir. En fazla kullanılan ikinci domain .com’dan sonra .net domainleridir. Üçüncü sırada ise .org vardır. Bugün bir alan adı tescili yapmak istediğinizde de genellikle com ve net dolu olur ancak org boş olabilir. Çünkü insanlar com ve net domainleri daha çok tercih ediyorlar. Tercih sıralaması olarak .com > .net > .org şeklindedir.

Bunun bir numaralı sebebi .org domainin ticari olmayan siteler anlamını taşımasıdır. Aslında kalite anlamında diğer iki domainden farkı olmayan .org domain, Google cephesinden de biraz ticari olmayan domain görevi görüyor. Bunu yaptığım iki dakikalık bir araştırmada gördüm. Google’ın sitesi zaten bildiğiniz gibi Google.com adresi. Ancak Google.net yazıp tıkladığınızda da yine Google.com adresine yönlendiriyor yani şirket .net ve .com domainlerini alıp ana domain olarak .com’u kullanıyor. Google.org yazdığınızda ise Google’a ait bir blog sitesi çıkıyor ve anladığım kadarıyla bu site bir yardım sitesi. Google.org yazdığınızda Google.com’a yönlendirmek yerine yardım sayfası oluşturmuşlar ve yaptıkları sosyal yardımları duyurmak için o uzantıyı ticari amaç gütmeden kullanıyorlar.

Günümüzde .org uzantılı dmoz.org , wordpress.org gibi çok kaliteli, bilindik siteler var ancak bunlara baktığınız zaman birisi dizin sitesi diğeri de ücretsiz script sağlayan bir marka.  Aynı şekilde bir örnek daha verecek olursak; simplemachines.org dünyanın en ünlü forum scriptlerinden SMF’nin resmi sitesi ve .org kullanıyor. SMF bildiğiniz gibi ücretsiz bir yazılım ve para vermeden SMF site sahibi olabiliyorsunuz. Vbulletin cephesine baktığımızda ise Vbulletin, vbulletin.com uzantısını kullanıyor ve Vbulletin de bir forum scripti olmasına rağmen ücretli olarak site üzerinden satılıyor.

Yine Google News üzerinde yaptığım bir araştırmada .org uzantılı sadece bir iki siteye rastladım. Oysa onlarca com ve net uzantılı News haber sitesine denk geldim.

Şahsi olarak benim en sevdiğim uzantı .org çünkü benim gözüme çok hitap ediyor fakat kullandığım domain ise .com sebebi ise herkesin aklına ilk olarak .com gelmesi ve .org uzantısının kar amacı gütmeyen kuruluşlar için geçerli olması.

Cevap bırakın