İyi Bir Alan Adının Sağladığı Avantajlar

Bu yazımızda doğru alan adının belirlenmesinin önemine dair bilinmesi gereken unsurlara değinmekteyiz. İşte tüm detaylar…

İddialı bir alan adı sayesinde internet siteleri isimlerini daha iyi duyurabilir ve daha etkili olabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı unsurların olduğu su götürmez bir gerçektir.

Şirketler isimlerini ilk etapta yanlış koyduklarında veyahut eski ismi kendilerine ayak bağı olduğundan değiştirmek istediklerinde domain değişikliğine gidebiliyorlar. Bu bağlamda ismi baştan iyi seçmek önem arz eden bir unsur olarak öne çıkıyor.

Hizmet veya ürününüz iyi olabilir ancak yanlış bir alan adı ile istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Ancak almak istediğiniz alan adı dolu ise o halde farklı alternatifler bulmanız gerekebilir. Mesela Tesla şirketiyle ilgili olarak Elon Musk böyle bir sorun yaşamıştı çünkü Tesla’nın alan adı TeslaMotors nokta com olmuştu. Bunun nedeni Tesla com alan adının dolu olması idi. Otomobil üretmek için kurulan bir şirket olan Tesla için belirlenen domainin TeslaMotors olarak uzun bir domain olması nedeniyle Elon Musk 2018 yılında yaptığı bir açıklamada Tesla com alan adını 11 milyon dolara Stuart Grossman adlı bir kişiden satın aldığını belirtti. Yani Elon Musk, alan adının sırf Tesla com olabilmesi için bir servet ödedi.

İnternet sitelerinde alan adının değerini hesaplamakta olan Estibot gibi motorlar bulunmakta olup, bu sayede alan adının ne kadar edeceğini tespit etmek mümkün olmaktadır. Değerli bir domaini tespit edip elde ettiğiniz zaman, tıpkı Stuart Grossman’ın yaptığı gibi onu başka birine yüksek ücretler karşılığında satabiliyorsunuz.  Dolayısıyla iyi bir alan adına sahip olmak hem internet sitenizin çok iyi yerlere gelebilmesini, hem de domaininizin oldukça pahalı olabilmesini ve para kazanabilmenizi sağlıyor.

Cevap bırakın