Bir Cümlenin Yalnızca Baş Harflerini Büyük Yapmak (Kısayoldan)

Bir metin yazdıktan sonra kelimelerin yalnızca baş harflerini pratik bir şekilde büyültmek istiyorsanız bu makalemiz size oldukça fayda sağlayabilir. İşte detaylar…


Bilgisayar kullanımı esnasında bazı kısayollar size oldukça fayda sağlayabiliyor. Özellikle de yazı işleri ile oldukça haşır neşir iseniz bu ifade edeceğimiz kısayolları kullanarak daha pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Bir cümlenin tüm harflerini büyük yapmak

Bir cümlenin tüm harflerini büyük yapabilmek için kullanabileceğiniz klavye kısayolu Ctrl + Yukarı Yön Tuşu olup bu tuşu özellikle bir vurgulama yaparken veya özel kurumların tüm harflerini büyük yazmak zorunda kaldığınızda kullanabilirsiniz. Önceden yazılmış bir metnin üzerine gelip onu seçin ve Ctrl + Yukarı Yön tuşuna basın.

Bir cümlenin tüm harflerini küçük yapmak


Eğer metindeki cümlelerin harflerini yukarıda anlattığımızın tam aksine tamamen ufak yapmak istiyorsanız da yine metni seçin ancak bu kez yön tuşlarından yukarı yön tuşunu değil aşağı yön tuşunu kullanın. Metni seçip CTRL + Aşağı Yön Tuşu etkileşimiyle gerçekleştirebilirsiniz.


Bir cümlenin yalnızca baş harflerini büyük yapmak


Bunun için tek tek kelimeler içerisinden harfleri bulup büyük hale getirmenize gerek yok. Cümleyi komple seçin ve Shift + F3 tuşunu kullanın. Shift + F3 tuşu aslında yukarıda bahsettiğimiz tamamını büyük ve küçük harf yapma kombinasyonlarına da yaramakta. Shift + F3’e bir kez bastığınızda tüm cümle tamamen büyük veya ufak olabilir. Bu durumda cümlenin yalnızca baş harfleri büyük olana kadar birkaç kez üst üste Shift + F3 kısayoluna basın.

Cevap bırakın