FN Tuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde FN tuşunun ne olduğuna, ne işe yaradığına, FN tuşunu kapatma adımlarının neler olduğuna değiniyoruz.

Laptop klavyelerinin neredeyse tamamında yer almakta olan Fn tuşu fonksiyonel tuşlardan biridir. Eskiden bilgisayarlar adeta masaya bile zor sığan teknolojilerden günümüzde oldukça ufaldılar.

 Klavyelerde Fn harflerinin bulunduğu bir tuş yer almakta olup, bu tuş F1, F2 gibi tuşların ikinci işlevini ortaya koyabilmek için kullanılmaktadır.

Kullanıcılar F1, F2 gibi tuşlara Fn kullanmadan bastığı zaman tuşun birinci işlevi yerine gelmektedir ancak FN tuşunu kullanarak bastıklarında ikinci işlev meydana gelir. Bu tuş ile ekran parlaklığını artırmak, ses seviyesini yükseltip düşürmek, mikrofonu kapatıp açmak gibi fonksiyonel laptop işlemlerini kolayca uygulamak mümkün olmaktadır. Yani FN tuşunun birden fazla işlevinin bulunmakta olduğu, bir fonksiyon tuşu olduğu söylenebilir.

FN tuşu daha çok klavyenin Ctrl ile Win yani Windows tuşlarının hemen arasında yer almaktadır ancak bu yukarıdaki görseldeki gibi değişkenlik de gösterebilir. F1, F2 gibi tuşların ikinci işleviyse klavye tuşunun hemen üzerinde simge olarak bulunmasıdır. Klavyenin boyutuna bağlı olarak bazen F1, F2 gibi tuşlara yer kalmadığından standart 1 , 2 , 3 gibi klavye numaraları eklenir ve siz örneğin F1 fonksiyonunu kullanmak için Fn tuşundan yardım alırsınız. Tuşun ikinci işlevini yerine getirebilmek için klavyede Ctrl ve Win tuşunun arasındaki Fn tuşuna basılı tutup Home tuşuna basılabilir.

Fn tuşunu kapatmak için ise genelde Fn tuşunun üzerine bir kez basmak işlemi devre dışı bırakıp aktif hale getirmek için yetreli olmaktadır. Bazı bilgisayar ve klavyelerde ise bunun için Fn tuşuna basılı tutup Esc tuşuna basmak da gerekibilr. Yani fonksiyon sahip olduğunuz bilgisayar modeline göre değişkenlik gösterebilecektir.

Cevap bırakın