Browser Oyun Nedir Nasıl Çalışır?

Bu içeriğimizde browser oyunu teriminin ne anlama geldiğini açıklayacağız ve browser oyunları hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Browser oyunu demek internet tarayıcısı üzerinden oynanan oyun demektir. Browser oyunlarını bilgisayarınıza indirmeden tarayıcı üzerinden üyelik açarak oynarsınız. Genelikle server olarak tabir edilen oyun dünyalarına kayıt olursunuz ve bu oyunların çoğu Flash ve metin tabanlıdır.

Bilgisayarınıza bir dosya indirmek, setup ile kurulum yapmak zorunda olmadığınız bu oyun türleri haliyle daha yüzeyseldir.  Tarayıcı oyunları internet üzerinden oynandığı için düşük boyutlu olmak zorundadır. Çünkü her tarayıcıdan oynamaya çalıştığnızda oyunun belli görüntülemeler gerçekleştirebilmesi için objeleri yüklemesi gerekir. Bu da bilgisayara indirmeden oynadığınız bir oyun için çok fazla zaman demek. Haliyle tarayıcı oyunları çabuk tüketilebilecek şekilde organize edilmiştir ve bu yüzden çoğu da metin tabanlı olarak dizayn edilmiştir. Çoğu çoklu oyunculudur. Genellikle tarayıcı oyunlarının çoğu ücretsizdir ancak sanal para gibi sistemler kullanırlar. Örneğin oyun içinde altın, gümüş satılır ve bunlar bir oyuncunun diğer oyuncuya ciddi üstünlükler kurmasını sağlar.  Oyun içinde yapılan satın almalar sayesinde de sitenin yapımcıları gelir elde ediyorlar.

Browser oyunlarına örnekler : Ogame, Klanlar, Seafight

 

Cevap bırakın