Chrome OS Bundan Sonra Linux Yazılımlarını Çalıştırabilecek

Chrome OS işletim sisteminde bundan böyle Linux için hazırlanan uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceksiniz. Google, bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor.

Dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google, Chrome OS işletim sistemi ile ilgili yeni bir düzenleme yapıyor. Bu düzenleme kapsamında artık Chrome OS üzerinde Linux uygulamalarının çalıştırılabilmesi mümkün oluyor. Bu konuda ön izleme Google Pixelbook ürünü için sunuldu.

Chrome OS geçtiğimiz dönemde Android işletim sistemi için özel olarak üretilen uygulamaları da çalıştırabilmesi ile gündeme gelmişti. Şimdi de Linux masaüstü kullanıcıları için böyle bir özelliğin sunulması son derece dikkat çekici.  Bu destek özellikle geliştiriciler ve kodcuların çok işine yarayacak. Kodlayıcıların yeni projeler ortaya koyabilmesi için bu gibi araçlara gereksinim duyduklarını biliyoruz. Artık Chromebook cihazlarda geliştirici ekipmanlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırabilecek olmak, geliştiricilerin arkasına tam destek sunulması son derece önemli bir gelişme. Kodlama ve mühendislik eğitimleri için çok güzel bir fırsat.

Chrome OS için Linux uygulamalarına sunulan destek şu an için sadece Pixelbook için geçerli. Çünkü henüz bu teknolojinin geliştirme aşamasında olduğunu belirtmemiz lazım. Tam anlamıyla yaygınlaşabilmesi için bir süre daha geçmesi gerekiyor.