Chromebook Ekranının Sadece Bir Kısmını Büyütme Yöntemi

Bu içeriğimizde Chromebook ekranının sadece bir bölümünü nasıl büyütebileceğinize değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Chromebook cihazı, bilgisayarın daha pratik bir şekilde kullanılabilmesine hizmet eden pek çok fonksiyon sunmakta olup, mesela bir internet sitesinde ufak veya büyük metinleri daha kolay okumanızı sağlıyor.

Chromebook cihazında bir sayfayı büyütmek veya küçültmek için klavyenizden basit tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Sayfayı büyütebilmek için Ctrl ve + tuşuna, sayfayı ufaltmak için de Ctrl ve – tuşuna basmanız gerekmektedir. Yakınlaştırma düzeyini sıfırlamak için de Ctrl ve 0 tuşlarına basmalısınız. Ekrandaki her şeyi büyütmek veya küçültmek için de Ctrl + Arama + M veya Ctrl + Başlatıcı + M tuşlarına basmanız gerekiyor.

Ekranın üst kısmını hızlıca büyütebilmek için Ctrl + Arama D kombinasyonunu kullanınız. Dilerseniz alternatif olarak Ctrl + Başlatıcı + D kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

Tam ekran büyütecini etkinleştirmek:

Sağ alttan saati seçiniz ve Ayarlar’a giriniz. Alt kısımda yer alan Gelişmiş’i seçiniz ve oradan Erişilebilirlik bölümüne girerek Erişilebilirlik Özelliklerini Yönet’i seçiniz. Ekran bölümünün altında yer almakta olan Tam Ekran Büyütecini Etkinleştir ayarını açınız. Yakınlaştırma düzeyinin seçimini yapabilmek için Tam Ekran Yakınlaştırma Düzeyi ‘nin yanında yer alan aşağı oka tıklayınız.

Büyütme seviyesinin değiştirilmesi

Chrome üzerinde büyütme seviyesini değiştirmek için büyütmeyi azaltmak, artırmak veya büyütülmüş görünümü hareket ettirmek için kullanacağınız farklı etkileşimler bulunmakta olup, azaltmak için Ctrl + Alt + Parlaklığı Azalt tuşlarına basınız. Eğer dilerseniz Ctrl + Alt ve iki parmağınızla aşağı kaydırma da yapabilirsiniz.

Büyütmeyi artırmak için de Ctrl + Alt + Parlaklığı artır  tuşlarına basınız. Dilerseniz Ctrl + Alt tuşlarına basıp dokunmatik alanda iki parmağınızla yukarıya kaydırabilirsiniz. Büyütülmüş görünümü hareket ettirmek için imlecinizi herhangi bir yönde hareket ettirip ekranınızda öğeden öğeye geçiş yapmak için de sekme tuşuna basmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın