Google Chrome’u Hızlandırma Önerileri

Bu içeriğimizde Google Chrome’u daha hızlı bir şekilde kullanmak amacıyla faydalanabileceğiniz yöntemlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Günümüzün en popüler internet tarayıcısı konumundaki Chrome, aynı zamanda en hızlı tarayıcılardan biri olarak kabul edilmektedir. Hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda en çok kullanılan internet tarayıcısı olduğu bilinmektedir.

Kullanıcının kullanım alışkanlıklarının Google Chrome üzerinde etkisi bulunmakta olup, kullanıcı bazı yöntemleri uygulayarak Chrome tarayıcısının çok daha hızlı çalışmasını sağlayabilir.

Eğer bilgisayarınızın ekranı dokunmatik ise Google Chrome web tarayıcısını da dokunmatik ile uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için Google Chrome internet tarayıcısında adres satırına chrome://flags yazıp Ayarlar sayfasına giriniz ve dokunmatiği etkin hale getiriniz. Böylece tarayıcınız daha performanslı olarak çalışacaktır.

Kaydırma tahminini etkinleştirme

Chrome internet tarayıcısını daha hızlı bir şekilde kullanabilmek için özellikle uzun sayfalarda gezinti yaparken bilgisayarınızın daha fazla RAM harcamasının önüne geçmeniz gerekiyor. Daha fazla RAM harcaması daha çok performans tüketimi demek olup, Chrome tarayıcınızın yavaşlamaması için uzun web sayfaları için özel bir ayar yapmanız gerekiyor. Bunun için chrome://flags ayarlar sayfasına giriniz ve Kaydırma Tahminini Etkinleştir seçeneğini aktif hale getiriniz. Böylece artık Chrome üzerinde yer alan uzun sayfalar sizin için sıkıntı olmayacak.

Uygulamaların Kaldırılması

Gereksiz ek uygulamaların pek çoğu çeşitli sitelere yönlendirme yapmakta olup, bu da Ccrome’un fazla alan kaplaması anlamına geliyor. Dolayısıyla hafıza kullanımının düşmesi ve tarayıcı işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için Chrome’u boşuna işgal etmekte olan uygulamaları kaldırmanızı öneriyoruz. Bunun için adres satırına chrome://apps yazınız ve çıkan ekranda uygulamalar arasında kullanmadıklarınızı belirleyerek üzerlerine gelip sağ tıklayınız. Ardından çıkan Chrome’dan kaldır seçeneğine tıklayarak uygulamanın Chrome üzerinden kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece önemli seviyede performans artışı yakalayabilirsiniz.

Sayfaların Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlamak

Chrome ön belleği sayesinde sayfaları daha hızlı bir şekilde açabilirsiniz. Önceden ziyaret etmiş olduğunuz internet sitelerinin açılış hızında gelişme meydana gelebilmesi için ayarlar bölümüne girin ve Sayfaları Daha Hızlı Yüklemek İçin Ön Getir seçeneğini aktif hale getirin.

Eklenti Temizliği

İnternet tarayıcınızda yer alan eklentiler arasından kullanmadıklarınızı silerek tarayıcınızın daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bazı eklentilerin tarayıcılara ciddi bir yük bindirdiği bilinmekte olup, yapılacak olan doğru temizlik sistemde hatırı sayılır bir alan açılmasını sağlayacaktır.

Yukarıdaki işlemleri uygulayarak ve düzenli olarak uygulamaya dikkat ederek Chrome tarayıcınızın normalde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşmayı ihmal etmeyin.

Cevap bırakın