CPU Nedir?

CPU Nedir? İçeriğimizde sizlere CPU’nun tanımını, açılımını ve işlevlerini anlatacağız.

CPU’nun açılımı Central Processing Unit’dir. Central Processing Unit, İngilizce kökenli bir ifade olup Türkçe karşılığı Merkez İşlem Birimi şeklindedir. CPU, ülkemizde daha çok işlemci olarak tabir edilir.

Intel 1971 yılında binlerce transistörü silikon bir çip üzerine entegre etti ve böylelikle büyük bir devrim başlamış oldu. Bilgisayar teknolojileri bu gelişmeden sonra büyük bir hızla ilerlemeye başladı. Yıllar geçtikçe daha da kuvvetlenen CPU teknolojisi günümüzdeki yerini aldı.

İşlemciler yıllardır bilgisayarın en temel parçalarından biridir. Gerek ofis bilgisayarında gerekse oyun bilgisayarında son derece önemli bir donanımdır. İşlemci en fazla bilgisayar alanında bilinsede günümüzde kullandığımız akıllı telefonlarda, tabletlerde de yine işlemci donanımları vardır.

Günümüzde işlemci teknolojisi bir hayli gelişmiştir. Çok daha az enerji harcayıp çok daha fazla işlem yapan CPU donanımlar sayesinde daha yüksek performansı daha ekonomik olarak alabilmek mümkün olmuştur. Bilgisayar alanındaki iki önemli CPU üreticisi AMD ve Intel, yıllardır yoğun bir rekabet içindedirler. Aynı zamanda mobil platformda da Snapdragon, MediaTek, Kirin gibi işlemci örnekleri görürüz.

 

Cevap bırakın