Yüzde 100 CPU Kullanımı Sorununu Çözme Yöntemi

Yeni rehber içeriğimizde %100 CPU kullanımı probleminin neden kaynaklandığına ve nasıl çözülebileceğine ilişkin olarak bilgiler vereceğiz.

İşlemcinin yoğun olarak kullanılıyor olması pek çok nedenden kaynaklanabilir. Mesela çalıştırmış olduğunuz programlar, bazı ayarlar veya virüsler işlemcinizin tamamen ele geçirilmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda sisteminizde tam yükte işlemci kullanımı gözükebilir. İşlemcinin sürekli olarak tam yükte çalışması bilgisayarınızın daha çok ısınmasına neden olur ve işlemcinin ömrünü kısaltır. Bu sebeple işlemcinin yüzde 100 CPU kullanımı problemini gidermek, işlemcinin fazla yorulmadan çalışmasını sağlamak gerekir.

CPU sorununu çözmek için virüs temizliği

CPU kullanım sorununun en büyük nedenlerinden biri kötü amaçlı yazılımlar olup iyi bir antivirus programı kullanmak bu noktada önem arz etmektedir.  İyi bir antivirus programı yükleyerek sisteminizde büyük çaplı bir virüs taraması yapmanızı öneriyoruz. Böylece sisteminizi virüslere karşı koruyabilirsiniz.

Arka plan temizliği

Sisteminizdeki görev yöneticisini açın ve arka planda hangi programların çalıştığını tespit edin. Arka planda çalışan programlar işlemciyi en çok yoran programlar olmaktadır çünkü bu uygulamalar sisteminiz çalıştığı süre zarfında sürekli olarak çalışmaktadır.  Sisteminizi ilk açtığınız zaman otomatik olarak açılan Steam gibi programları kısıtlayıp bilgisayar açıldığı sırada açılmalarını engelleyiniz.

Oyun kullanımı

Yüksek CPU kullanımına neden olan en büyük nedenlerden biri oyun kullanımı olup özellikle AAA olarak ifade ettiğimiz yüksek bütçeli oyunları oynadığınız sırada işlemciye çok yük binecektir. Dolayısıyla işlemcinin tam yük altında çalışmamasını istiyorsanız ya işlemciye yük bindirmeyen oyunları tercih etmeli ya da oyun zevkinizden ödün vermelisiniz.

Cevap bırakın