Datalogger Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizde datalogger teriminin ne anlama geldiğine ilişkin bilgiler veriyor, datalogger hususunda bilinmesi gerekenleri aktarıyoruz.

Pek çok işte sıcaklık verileri, basınç verileri, nem verileri gibi pek çok bilginin işlenmesi gerekir. Söz konusu veriler çok büyük bir yapıda olabilmektedir. İşlenen verilerin doğru olarak, eksiksiz bir biçimde saklanması, projenin veyahut uygulamanın başarılı bir şekilde yürütülmesi açısından Datalogger’in büyük bir önemi bulunmaktadır.

Belirli zaman aralıklarıyla bilgi kaydeden elektronik bir cihaz olan datalogger hususunda kaydedilecek olan bilginin türü kullanıcının bizzat kendisince belirlenmektedir. Datalogger cihazları ile nem, basınç, sıcaklık verisi gibi pek çok harici verinin tek bir cihaza kaydedilmesi mümkün olmakta, bunun yanı sıra en küçük değişikliklerin bile olduğu gibi doğru şekilde ölçülüp kaydedilmesi sağlanmaktadır.

Datalogger cihazları veri kaydedici olarak da isimlendirilen elektronik cihazlar olup, üzerine takılı sensörlerden yardım alarak verileri toplamaktadır. Veri kaydedicinin oluşturmuş olduğu raporlar, ölçülen değerlerde bir süre boyunca meydana gelmekte olan değişikliklerin gözlemlenmesini sağlar. Datalogger ürünleri her ne kadar elektrikli çalışsada elektriğin olmadığı durumlarda pillerle de kullanılabilmekte ve taşınabilir bir yapısı bulunmaktadır. Buda ona popüler, kullanışlı hale getirmektedir. En doğru sonuçların alınması açısından güç kaynağına bağlı olmadan çalışabilmektedir.

Datalogger ürünü özellikle soğuk zincir uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Mesela bir kamyonun, konteynerin kasasına yerleştirilip, ölçümleri herhangi bir cihaza bağlı olmaksızın yapılır. Yol süresince sıcaklık değerlerinin kaydını yapar. Ardından bu kayıt raporu TX veya PDF formlarında elde edilebilir. Raporun sonucuna göre taşıma esnasında sıcaklıkta artış veya azalış olup olmadığını incelenip kontrol edilebilmektedir. Böylece mesela gıda maddesinde bozulma oluşup oluşmadığı öğrenilebilir. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın