Dizüstü Bilgisayarın İnternete Bağlanmama Sorununu Çözme Yöntemi

Bu yazımızda dizüstü bilgisayarın internete bağlanmama problemini nasıl giderebileceğinizle ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Dizüstü bilgisayarlar her ne kadar akıllı telefonların çok güçlü hale gelmesiyle eskisi kadar kullanılmıyor olsada hala ciddi bir kullanıcı kitlesi bulunuyor ve pek çok kişi işlerini dizüstü bilgisayarları üzerinden hallediyor. Bu durumda dizüstü bilgisayarda meydana gelen internete bağlanamama sorunu kullanıcıların epey canını sıkabiliyor.

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları internete bağlanamama sorunu yaşadıklarında ilk olarak modem ışıklarını kontrol etmelidir. Modemin sağlıklı olarak internet sunup sunmadığının gözlemlenmesi gerekir. Bunun için modeminize farklı bir cihazla bağlanıp o şekilde girmeye çalışın. Örneğin akıllı telefonunuzdan internete bağlanarak Wi-Fi kullanın. Böylece sorunun modeminizde olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Laptop Wi-Fi Özelliğinin Kullanılması

Laptop cihazlarında yer almakta olan Wi-fi ON/OFF tuşlarından Wi-Fi özelliğinin kapatılması nedeniyle internete bağlanamama sorunu meydana gelebilir. Wifi özelliğini tekrar aktif hale getirmek için FN yani Fonksiyon tuşuna basılı tutup sonrasında F tuşları içerisinde WiFi tuşuna aynı anda basınız. Önce FN sonrasında da F tuşları içerisinde bulunan Wi-Fi tuşuna basılı tutarak etkin hale getirebilirsiniz.

Bazı durumlarda sorun donanım sürücü yazılımından da kaynaklanmaktadır. Bunu tespit edebilmek için Aygıt Yöneticisi ekranına giriniz. Aygıt yöneticisini açmak için arama kutucuğuna direkt olarak Aygıt Yöneticisi yazarak açabilirsiniz. Eğer sürücü yazılımı sorunlu ise aygıt yöneticisinde bulunan Wi-Fi donanımının yanında ünlem işareti çıkacaktır. Ünlem işaretinde bulunan WiFi ağının üzerine gelerek sağ tıklayınız ve sürücüyü güncelleştir seçeneğini kullanarak donanım sürücülerini güncelleyiniz.

Bazı durumlarda uçak modu fonksiyonu nedeniyle internete bağlanılamamaktadır. Windows 8 ile beraber eklenen uçak modu fonksiyonu, laptop üzerinden internete bağlanmayı engelleyen basit ancak önemli bir sorundur. Eğer bilgisayarınızda uçak modu aktif durumda ise tüm ağlarla olan bağlantınız kesilmektedir. Bu nedenle uçak modunun açık olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Bunun için görev çubuğunun sağ alt köşesinde bulunan Ağ Bağlantıları simgesine tıklayınız ve Uçak Modunu aktif hale getiriniz.

Ağın yazılımsal olarak onarılması

Eğer yazılımsal bir sorunla karşı karşıyaysanız Windows görev çubuğunun sağ altında bulunmakta olan ağ bağlantı simgesinin üzerine gelip sağ tıklayın ve Ağ ve İnternet Ayarları’nı açın. Ardından Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir seçeneğini bulup girin ve çıkan ekranda Wi-Fi ağını bularak sağ tıklayın ve sonrasında Özellikler tercihine tıklayın. Ardından küçük pencereden Tanıla seçeneğine tıklayınız. Sorun otomatik olarak onarılmaya çalışılacaktır. Konuyla ilgili görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın