Dosya Silmeden Depolama Alanını Artırma Rehberi

İçeriğimizde teknolojik cihazlarınızda herhangi bir dosya silmeksizin hafızasını nasıl artırabileceğinizle ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara yer veriyoruz.

Günümüzde videolar yüksek boyutlara sahip olduklarından telefon hafızasında çok fazla alan kaplamaktadırlar. Aynı şekilde fotoğraflar da yüksek boyutlu olmalarından dolayı cihazınızda fazla yer kaplayabilir ve bu sorunun önüne geçebilmek adına telefondan dosya silmek çözüm olarak uygulanır. Ancak telefondan dosya silmeden de hafızayı artırabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Video boyutunun küçültülmesi

Video sıkıştırma işlemi uygulanarak veya video çözünürlüğü düşürülerek video boyutunun düşürülerek depolamada ciddi oranda alan kazanılması mümkündür. Video sıkıştırmak için ZIP/RAR kullanabileceğiniz gibi Windows 11’in dahili video düzenleyicisi veyahut popüler video programlarından VLC’yi kullanabilirsiniz.

Windows 11 Video Düzenleyicisi ile boyut küçültme adımları:

İlk olarak bilgisayarınızın arama bölümüne “Video Düzenleyici” yazarak programı çalıştırınız ve ardından Yeni Video Projesi butonuna tıklayınız. Sonrasında Ekle butonuna tıklayıp, boyutunu küçültmek istediğiniz videonun seçimini yapınız. Ardından videoya sağ tık yapıp Film Şeridine Yerleştir seçeneğini seçiniz. Ardından sağ üst köşede bulunan Videoyu Bitir butonuna tıklayın ve açılan ekranda çözünürlük seçeneklerinden istediğinizi seçin. Low’u seçtiğiniz zaman video çok az alan kaplayacaktır ancak görüntü kalitesinde de ciddi oranda düşüş meydana gelecektir. Bu bağlamda Medium yani 720p seçeneğini seçmeniz, videonuz Full HD ve üzerinde çözünürlükte ise oldukça işe yarayacaktır.

VLC kullanarak boyut küçültme adımları:

Günümüzün popüler medya oynatıcılarından biri olan VLC üzerinde video sıkıştırma uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak VLC uygulamasını çalıştırıp ardından üst kısımda bulunan Medya menüsüne tıklayınız ve sonrasında Ekle düğmesine tıklayıp sıkıştırmak istediğiniz videonun seçimini yapınız ve alt kısımda bulunan Dönüştür / Kaydet’e tıklayınız. Ardından Profil sekmesinden video kalitesinin seçimini yapıp Başlat butonuna tıklayınız. Böylece işleminizi tamamlamış olursunuz.

Mac’te Video Boyutu Küçültme Adımları

Mac cihazlarda video boyutunu düşürmek için QuickTime Player programını kullanabilirsiniz. Bunun için Mac’te videonuzu açıp ardından dosya menüsü içerisinde bulunan Farklı Dışa Aktar seçeneğini seçerek video kalitesinin seçimini yapıp kaydedin. Böylece video boyutunu kolayca düşürebilirsiniz.

Cevap bırakın