Windows 11 Yüklü Laptopun Bataryasını Güçlendirecek Yöntemler

Eğer laptopunuzu sürekli olarak şarj etmekten sıkıldıysanız şimdi bahsedeceğimiz yöntemlerden yararlanarak Windows 11 yüklü dizüstü bilgisayarınızın bataryasını daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Microsoft’un bilgisayarlar için sunduğu son işletim sistemi sürümü olan Windows 11 yaygın olarak kullanılmakta olup, Windows 11 bulunan bilgisayarlarda bazı ayarlamalarda bulunarak bataryanın daha uzun süre şarj olmadan dayanabilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Windows 11’de Bataryayı Güçlendirecek Yöntemler

Eğer laptopunuzun pil performansı açısından daha iyi bir hale gelmesini istiyorsanız o halde şimdi bahsedeceğimiz yöntemleri mutlaka uygulayın:

Ekran Parlaklık Ayarı

Laptopunuzun ekranının parlaklığını kısarak bataryasının daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Windows 11 bilgisayarınızda ekran yenileme hızını da değiştirebilir, yenileme hızında düşüş uygulayarak sisteminizin daha uzun süre şarj olmadan çalışabilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar – Sistem – Ekran – Gelişmiş Ekran – Yenileme Hızı yolunu takip ediniz ve daha düşük bir yenileme hızı değeri belirleyiniz. Yalnız bunu yaptığınız zaman artık oyun oynuyorsanız veya film izliyorsanız akıcılığından biraz ödün vermiş olacaksınız ancak bu yine de standart kullanıcılar için çok dert edilecek bir durum değildir.

Arka Plan Uygulamaları

Bazı uygulamalar Windows 11 işletim sisteminde arka planda sürekli olarak çalışır ve bu durum bir süre sonra kullanıcıyı rahatsız eder. Uygulamaların sürekli olarak arka planda çalışması durumunu engellemek için Windows 11 işletim sisteminde Ayarlar > Sistem bölümüne, oradan da Güç ve Pil menüsü altından Pil seçeneğine gelerek belirli bildirimler ve arka plan etkinliğinin duraklatılmasını seçiniz.

Koyu Tema Kullanın

Windows 11 işletim sisteminde karanlık mod özelliğinin ve aynı zamanda koyu temanın kullanılması sistemin daha az enerji harcamasını sağlayan önemli hamlelerden biridir . Böylece laptop bataryaya daha az başvuracaktır ve  bu durum özellikle uzun vadede etkisini gösterecektir. Koyu renkler sistemin daha az enerji harcamasını sağlayan yegane unsurlardan biri olduğundan hafife alınmaması gereken bir yöntemdir.

Cevap bırakın