Elon Musk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tesla şirketi, günümüzün en büyük üreticilerinden biridir. Tesla’nın arkasındaki bir numaralı isim olan Elon Musk hakkında bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Günümüzde ürettiği projeler ile isminden sıklıkla söz ettirmekte olan SpaceX, bunun yanı sıra en iyi elektrikli araç üreticilerinden biri olarak bilinen Tesla, aynı zamanda yaygın elektronik ödeme sistemi PayPal’ın arkasındaki en bilinen isim Elon Musk’tır. Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Babası Güney Afrikalı bir mühendis, annesi ise Kanadalı bir mankendir. Musk henüz 10 yaşında iken anne ve babası boşanmıştır.

Elon Musk, ufak yaşlardan itibaren okumaya ve bilime büyük bir ilgi duymuştur. Programlamaya büyük bir merakı olan Elon Musk, henüz 12 yaşında iken Blastar isimli bir oyun üretmiştir. Ardından bu oyununu bir bilgisayar dergisine satmıştır. 17 yaşına kadar Güney Afrika’da yaşayan Musk, 17 yaşında Kanada’ya taşındı. Güney Afrika’nın zorunlu askerlik sisteminden kaçabilmek ve Amerika’nın imkanlarından yararlanabilmek için annesinin desteğiyle Kanada vatandaşlığı almıştır.

Üniversiteyi Kanada’da yer almakta olan Queen’s University’de okumuş olan Musk, ardından 1992 yılında ABD’de Pensilvanya Üniversitesi’nin Fizik ve İşletme bölümüne kayıt olmuştur ve buradan 1997 tarihinde mezun olmuştur. Bu yıllarda Silikon Vadinde stajyer olarak yer almıştır ve enerji depolama üzerine start-upta Rocket Science Games isimli bir oluşumda staj yapmıştır. 1995 yılında Zip2’yi kuran Musk, The New York Times ve Chicago Tribune gibi basın devlerine içerik satmaya başlamıştır. 1999 yılında ise şirketini Compaq’a satmıştır.

PayPal 2002 yılının Ekim ayında eBay şirketince satın alınmıştır ve Musk bu satıştan 165 milyon dolarlık pay elde etmiştir.

SpaceX

2002 yılına gelindiğinde üçüncü şirketi olan Uzay Araştırma Teknolojileri Şirketini (İng. Space Exploration Technologies Corporation) yani SpaceX’i oluşturmuş olan Musk, insanlığın yaşama tutunabilmesi için diğer gezegenlere de yerleşmesi gerektiğini düşündü. Uzay roketleri yapabilmenin maliyetli bir iş olmasından dolayı az maliyetle roket yapabilmek için SpaceX şirketini oluşturmuştur. Bu kapsamda 2006 yılında Falcon 1’i, 2010 yılında ise Falcon 9’u fırlatmış olan SpaceX,2018’de Falcon Heavy’i fırlatmış,  beraberinde ise kırmızı bir Tesla Roadster’ı uzaya götürmüştür. SpaceX bunların haricinde, 2020 yılında ISS’e iki adet astronot gönderen Dragon’un sahibi olup, Falcon 1 roketinin üç kez başarısız olmasından sonra şirketin iflasın kenarından döndüğü ortaya çıkmıştır. Musk’ın bir başka projesiyse, dünyada uzak mesafeler arasında kısa süreli yolculuklar yapılmasıdır.

Tesla

Dünyanın en fazla kullanılan elektrikli araçlarının üreticisi olan Tesla’nın arkasındaki bir numaralı isim Elon Musk’tır. Tesla Motors 2003 yılında kurulmuştu olup, Elon Musk büyük yatırımlarda bulunarak şirkete dahil olmuştur. Tesla 2006 yılında ilk modeli olarak Roadster’in tanıtımını yapmıştır. Söz konusu araç 394 km yol gidebilme ve saatte 100 km hıza 4 saniyede ulaşabilme özelliğine sahiptir. 2012 yılında ise Tesla Model S araçlarının üretimine başlanmış ve 2013 yılında araç yılın aracı olarak tayin edilmiştir. 2017 yılına gelindiğinde ise Tesla, ABD ‘de en değerli araç üreticisi marka konumuna yükselmiştir.

Elon Musk’ın bir diğer projesi Hyperloop olup, yeraltında oluşturulmakta olan tünellerden geçilerek kapsüller ile saatte 700 mil hızla yolculuk yapabilen bir proje olduğu ifade edilmiştir. Fakat Tesla ve SpaceX ile oldukça meşgul olduğundan bu projeye gerektiği kadar ilgi gösteremediğini açıklamıştır. Musk aynı zamanda The Boring Company isimli bir şirkete sahiptir. Yerin altından geçen tüneller inşa ederek trafik yoğunluğunu azaltmayı hedeflemekte olan Musk, bu hususta SpaceX binasının yer aldığı arazide bazı testler yapmıştır. Son üretilen test arazisinin ise Hawthorne’da olduğunu belirtelim.

X

Twitter platformunu satın alan Elon Musk, ardından platformun ismini X olarak değiştirmiş ve böylece ünlü sosyal medya mecrasında çok büyük bir değişiklik yaparak dikkat çekmiştir. Ancak günümüzde X’in değeri giderek düşmektedir. Elon Musk günümüzde Twitter yani yeni adıyla X ile sıklıkla anılmakta ve gündemde kalmaktadır.

Cevap bırakın