Gary McKinnon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizde sistem yöneticisi ve hacker Gary McKinnon’a ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte Gary McKinnon hakkında bilinmesi gerekenler…

Ufo hackeri olarak bilinen Gary McKinnon, 10 Şubat 1966 tarihinde Dünyaya gelmiştir. 14 yaşında bilgisayar edinen McKinnon, gençken okuduğu okulu bırakıp saç tasarımcısı olarak bir süre çalışmış, ardından da arkadaşlarının çabası ile bilgisayarlarla ilgilenmiştir. Zamanla bilgisayar kursuna giden ve sözleşmeli olarak bilgisayarlarla ilgili işler yapan McKinnon, 1990’lı yolların sonuna değin edindiği yetenekleri çeşitli araştırma alanlarında kullanmak istedi.

11 Eylül olayından birkaç ay sonrasında ABD ordusuna ait bilgisayarda “Güvenlik sisteminiz berbat. Ben Solo. En üst seviyelerde rahatsız etmeye devam edeceğim” mesajıyla karşılaştılar. Bu olayla birlikte takma ismi Solo olarak ünlenmiştir. 2001 ve 2002 yıllarında kız arkadaşının teyzesinin Londra’daki evinden 97 adet NASA’ya ve Amerikan ordusuna ait olan bilgisayarlara erişim sağlamıştır. Söz konusu bilgisayarlardan veriler elde etmiş, dosyalar ve şifreleri kopyalamıştır. Bu eylemi nedeniyle ABD’ye 700.000 Dolardan fazla zarar oluşturmuştur.

İngiliz Teknoloji Suçları Birimi’nce 2002 yılında sorguya alınan McKinnon, aynı yıl federal jüri tarafından da suçlandı. Ancak her akşam polis karakoluna gitmesi ve geceleri ev adresinde kalması koşulu ile ilk etapta 2005 senesine kadar serbest bırakıldı. 2008 yılında ağır bir depresyon süreci geçiren McKinnon, kötü niyetle hareket etmediğini ve kendisi hakkında verilen kararlardan oldukça rahatsız olduğunu belirtmiştir.

McKinnon bir dönem yer çekimine karşı yapılan çalışmalara ve UFO’larla ilgili olarak bilgilere ulaşmak istemiştir ve verdiği bir röportajda Johnson Uzay istasyonunda yer alan 8 nolu binada UFO görüntülerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntülemelerinin yer aldığını aktarmıştır. Departmana erişim sağladığını ve çok sayıda fotoğrafla karşılaştığını belirtmiştir. Ancak fotoğrafları indirmeyi başaramamış, yalnızca göz atabilmiştir. McKinnon yaptığı açıklamada ulaştığı fotoğrafta puro şeklinde olan ve iki tarafında jodezik küreler yer alan bir nesne gördüğünü aktarmıştır ve söz konusu nesnenin insan yapımına benzemediğini duyurmuştur. Ardından kısa süre sonra da bir NASA çalışanının kendisini fark ederek sistemle bağlantısını sona erdirdiğini aktarmıştır. Yine bir röportajında bunu deneyen tek hackerin kendisinin olmadığını, Türkiye, İtalya, Almanya ülkelerinden de hackerların sisteme girmeye çalıştıklarını aktarmıştır.

McKinnon, bulmuş olduğu verilerle Dünyadaki en güvenli olması gereken sistemlerden birine sızmayı başararak en yetenekli hackerlardan biri olarak tarihe adını kazımıştır.

Cevap bırakın