Giyilebilir Cihazların Kansere Karşı Kullanılabileceği Açıklandı

Nokia cephesinden yapılan açıklamada, giyilebilir cihazların kanseri tespit etebileceği ifade edildi. Bu ürünler aracılığıyla erken tanı mümkün olacak.

Giyilebilir teknoloji her ne kadar yavaş bir hızda gelişsede Nokia şirketi bunun ileride değişeceğine inanıyor. Nokia CEO’su Rajeev Suri, giyilebilir cihazlar ile alakalı önemli açıklamalar yaptı. Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Suri, giyilebilir cihazların sağlığa olumlu yönde kullanılmasını istiyor.

Suri’nin açıklamalarındaki en dikkat çekici ifade giyilebilir cihazların kanser teşhisinde kullanılabileceğiydi. Kanserli hücrelerin şu an geç farkedilebildiğini fakat giyilebilir cihazların doğru kullanılması ile çok daha erken bir zamanda tanının konulabileceğini kaydetti. Peki bu nasıl mümkün olacak? Suri, bunun gerçekleşebilmesi için biyolojik etkenlerin doğru okunması gerektiğinin altını çizdi.

Nokia, diğer markalara göre sağlık alanında faydalı olabilecek giyilebilir ürünler üretmesiyle de dikkat çekiyor. Uyku takip cihazları ile öne çıkan şirket, yakın bir zamanda kansere karşı önleyici, teşhis koyucu özellikleri bulunan giyilebilir cihazlar üretebilir. Fakat merak edilen bir başka konu da bu cihazların radyasyon düzeyleri ve sürekli insan bedeninin üzerinde olmalarının sağlık açısından bir risk oluşturup oluşturmayacağıdır. Bu konu hakkında da çalışmalar sürüyor.

Cevap bırakın