Google Chrome Android Sürümüne Yeni Güncelleme Geliyor

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sisteminin yayıncısı olan Google, aynı zamanda akıllı telefonlarda en çok kullanılan internet tarayıcısının da sahibi olarak biliniyor. iOS serisini harici tutacak olursak, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi Android işletim sisteminde de en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Google Chrome, şimdilerde yeni bir özellik daha kazanıyor. Google tarafından yapılan ön açıklamaya göre yeni gelecek sürüm mobil tarayıcıyı hemen her yönden yenilemiş olacak. Peki, Google Chrome tarayıcıların mobil sürümüne gelecek yeni özellikler neler? Daha detaylı olarak bakalım.

Google Chrome Reklamları Engelleyecek

Google bir süredir internet sitelerinde reklam engelleme sistemlerine karşı adımlar atıyordu. Reklamların gözükmesini engelleyecek olan programları kullanan kullanıcılara yönelik bazı çalışmalar yapılacağı belirtilmişti. Sitelerin bu kullanıcıların siteye girmesini engelleme hakkı bulunacağı bile söylenmişti. Fakat bu kez ortaya çıkan yeniliklere göre mobil sürümde Google tarayıcı için bambaşka bir çalışma düşünülüyor. Bu çalışmalara göre kullanıcıların yerleşik reklam engelleme sisteminden yararlanılması sağlanacak. Yeni sistem sayesinde daha önce gelen açıklamalara zıt bir şekilde bu kez reklamları engellemek için sistemin kullanılacağı belirtiliyor.

Google Chrome

Google tarafından doğrudan tarayıcıya entegre edilen reklam engelleme özelliğinin doğruda reklamları durdurabileceği belirtiliyor. Google’ın bunu kendi tarayıcısına bizzat kendisinin eklemesi oldukça ilginç Daha önce yapılan açıklamalara tam olarak zıt olan açıklamanın sonrasında Google Chrome mobil sürümünün ne zaman entegre reklam engelleme sistemini kazanacağı da merakla bekleniyor. Ayrıca burada önemli bir detay söz konusu.

Google’ın kendi reklamlarını yani adsense reklamları olarak bildiğimiz reklamları değil, 3.parti uygulamaların reklamlarını engelleyeceği söz konusu. Bu durumda da Google’ın bir nevi amacının doğrudan reklam engelleme değil, rakipleri engelleme olduğunu görüyoruz. Tabi sistemin tüm detayları tarayıcılara yeni özellik dahil edildikten sonra öğrenilecek. Şu an verilen bilgilerin oldukça sınırlı olduğunu görüyoruz. Son olarak iOS ve Android işletim sistemleri için güncellemenin geleceğini hatırlatalım.

Cevap bırakın